17 Ağustos 2014 Pazar

1999 Depreminden İlginç Olaylar

istanbul-deprem


   17 Ağustos 1999 saat 03:02'de Türkiye çok acı bir gerçekle buluştu.Bu acı gerçeğin adı Depremdi!Kocaeli/Gölcük merkezli bu depremin büyüklüğü Richter ölçeğine göre 7,5 şiddetindeydi.Bu büyük deprem sonucunda resmi kayıtlara göre 17.480 vatandaşımız hayatını kaybetti.Bunun dışında 23.781 vatandaşımız yaralı,505 vatandaşımız ise sakat olarak kayıtlara geçti.300 binden fazla ev ve işyeri bu deprem sonucunda hasar gördü.Yaklaşık 600 bin kişi evsiz kaldı.Bu sonuçları ile Türkiye tarihine acı bir hadise olarak yazılan Marmara Depremi,Türkiye'nin depreme ne kadar hazırlıksız olduğunu gösterdi.Bu depremden sonra yaşanacak depremlere yönelik önlemler alınmaya çalışılsa da günümüzde hala yeterli oranda deprem bilinci yerleşmiş değil ülkemizde.

   17 Ağustos Depreminde yaşanmış daha doğrusu yaşandığı iddia edilmiş bazı ilginç olayları yazacağım.Bu olaylar yaşandı mı bilinmez ancak okuyunca insanı gerçekten hayrete düşürüyor.İşte o yaşandığı iddia edilen ilginç olaylardan bazıları:

1.Dua Eden Şehitler: 

   Olayın yaşandığı gece bayanın birisi doğum için hastahaneye gidiyorlarmış.Taksi tam Eyüp şehitliğinden geçerken bu ilginç olay yaşanmış.Kadın sancıların verdiği acıyla kafasını sağa sola çevirirken gözü şehitliğe ilişmiş.İşte tam bu sırada kadın şehitliklerdeki şehitlerin kabirlerinden kalkıp dua ettiğini görmüş.Bu olay karşısında kadın dona kalmış.

2.Ateş Topu:

   Bir iddiaya göre olayın yaşandığı saatlerde denizden büyük bir ateş topunun yükseldiği görülmüş.Bu ateş topunu gördüğünü söyleyen çok sayıda insan vardır.

3.Çocuktan İlginç Cevap:

   Enkazdan 4 gün sonra çıkan bir çocuğa su ve yemek ikram edilmiş.Çocuk ise bunları kabul etmemiş ve şu cevabı vermiş:"Su ve yemeğe ihtiyacım yok.Yaşlı bir amca bana suda verdi yemekte."Bu sözü üzerine çocuğun yanındakiler dona kalmışlar.Enkazın altında bir çocuğa hangi yaşlı amca su ve yemek verebilir acaba?

4.Taksicilerin Anlattıkları:

   Eyüp Sultan Camiisinin önünde taksicilik yapanların sözleri duyanları hayrete düşürüyor.Söylediklerine göre olayın yaşandığı gece caminin duvarı nurdan varlıklar tarafından kaplanmış.Ayrıca kabirlerde yatanların dua ettiklerini görmüşler.Bunu sadece birisi değil o gün işi olan bütün taksiciler söylüyor.

5.Yakın Yıldızlar:

   Olayın yaşandığı gece yıldızların bir başka olduğunu çok sayıda insan iddia ediyor.söylediklerine göre o gece yıldızlar çok parlakmış ve sanki dünyaya çok daha yakınmış.Öyle ki uzansalar dokunacakmış gibiymiş.

Bu olaylar gerçek mi bilinmez ancak içinde biraz abartı olduğu aşikar ancak yine de ilginç ve şaşılacak iddialar.

17 Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.

          Yazımı okuduğunuz için Teşekkür ederim.Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyiniz.

1 yorum:

  1. Yok ateş çıkmış,yok yıldızlar yakınmış.hayal dünyasında yaşıyorlar sanırım hiç inandırıcı değil.sanki daha önce deprem olmadı.bir kere allah neden yıldızları yakına getirmek veya denizden ateş topu çıkması gibi saçma şeylerle uğraşsın.bence insanlar depremin korkutucu etkisiyle hayal gördüler yada bir kişi oyun oynayıp biseyler uydurup yaymışta olabilir

    YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!