13 Aralık 2014 Cumartesi

Noel Baba Türkiye'de Yaşadı!    Malum yeni yıla artık sayılı günler kaldı.Noel baba bu günlerde yine ve her zaman ki gibi tartışılır oldu.Aslında yıllardır ülkemizde inançlarımız gereği yerden yere vurulan Noel baba efsanesi masum bir efsanedir.Sonuçta o bir misyoner değildir çocuklara hediyeler dağıtan bir amcamızdır.Yani efsaneye göre öyledir.Neyse burada onu savunacak ya da yerden yere vuracak değilim niyetim Noel baba denilen adamın aslında kim olduğunu yazmaktır..

    Noel babanın ta kendisi M.S. 300'de doğmuştur.Ancak ismi Noel baba değildir Aziz Nicholaos'tur.Ben ona kısaca Nicho diyeceğim.Neyse efendim bu Nicho babasının vefatıyla büyük bir mirasa sahip olmuştur.Ancak o bu mirası yoksullara yardım için harcayacaktır.Denilir ki o zamanlar önceden çok zengin olan birisi fakirleşmiştir.Öyle ki kızlarının çeyizini dahi yapamayacak duruma gelmiştir.

    Hatta bundan dolayı kızlarını satmayı düşünmüştür. Bizim Nicho'nun bu durumdan haberi olur ve onlara yardım etmek ister ama bunu gizlice yapmak ister.Bir gece fakir adamın evine kızın odasında gizlice pencereden girer ve para bırakır.Tabii kız sabah çok sevinir.Ertesi gece de Nicho eve bu sefer küçük kız için girer.Ama bu sefer pencere kapalı olduğu için bacadan girer.İşte Noel babanın bacadan girme hadisesi burada cereyan eder.Bacadan girdiği evden bacadan mı çıktı bilinmez ancak bu Aziz yaptığı iyiliklerle günümüzdeki Noel baba olayının temelini atmıştır.Bu arada bu Aziz Nicholaos kaderin bir cilvesidir ki Türkiye'nin Akdeniz kıyısında yaşamıştır.Ne garip değil mi Noel babayı en az seven bizler bir bakıma onun yaşamına ev sahipliği yapıyoruz.Garip ama gerçek.

    Günümüzdeki Noel baba tiplemesi tam manasıyla 1863 senesine dayanır.Karikatürist Thomas Nash o senelerde bu tiplemeyi çizmeye başlamıştır.Ve onun çizimleriyle günümüze kadar gelişerek devam etmiştir bu efsane.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!