17 Ocak 2015 Cumartesi

İstediğim Rüyayı Nasıl Görürüm?    Rüyauykunun genel ve karakteristik özelliklerinden biri olup, uykunun hızlı göz hareketi (REM) adlı evreleriyle yakından ilişkili bulunan, görsel ve işitsel algı ve duygulardır.
Rüyalar bizi bazen çok sevindiren bazen de çok üzen rüyalar.İnsanların her uykusunda rüya gördüğünü okumuştum sanki.Buna rağmen bizler gördüğümüz rüyaların sadece küçük bir kısmını hatırlayabiliyoruz.O da şanslıysak eğer.Aslında rüya olayı bizi bu loş gerçek dünyadan uzaklaştırdığı için bir bakıma da ruhumuzu dinlendiriyor.Ancak rüyaların bütün hepsi bizim mutluluğumuzu sağlamıyor tabii ki.Olumsuz olanları tedirginlik yaratıyor ruhumuzda.Peki olumsuz rüyalardan uzaklaşmak mümkün mü?Bundan ötesi daha önemli bir soru olan rüyalarımızı yönetebilmemiz mümkün mü?İnsanlar istedikleri rüyayı görebilir mi?

    Bu yazımda bu sorulara cevaplar arayacağız.Öncelikle istediğimiz rüyayı görebilmek mümkün diyerek lafa başlayalım.Burada bazı yöntemleri yazacağım.Bu yöntemleri iki dala ayırdım birincisi alternatif yöntemler ikincisi dini yöntemler.

1.ALTERNATİF YÖNTEMLER:

    Rüyalarımızı kontrol edebilmek için beynimize hükmetmemiz gerekir.Özellikle bilinçaltı kavramını iyi bilmemiz ve onu zor da olsa yönetebilmemiz gerekir.Bilinçaltı beynimizin, biz farkında olmadan bilincimiz dışı çalışan,bedenimizin istemsiz kaslarını yöneten,gece uyurken dahi vücut fonksiyonlarımızın çalışmasını sağlayan,beş duyumuzla algıladığımız her şeyi an be an kaydeden ve gerektiğinde kullanılmak üzere bilincin emrine veren bir parçasıdır.Bizim gördüğümüz rüyalar genellikle bilinçaltında olan objelerden oluşuyor.
İşte bu konuda kullanabileceğiniz bazı yöntemler:

    1-Rüyalarınızı kontrol etmenin bir yöntemi, uykuya dalmadan önce 10/20 defa sürekli olarak “rüyada mıyım?” veya ” rüyamı görüyorum?” sorusunu sormaktır. Bilinçli olarak sürekli tekrarlanan soru doğal olarak bilinçaltı durumundaki rüyamız ile birleşecek, rüyamızda kendi kendimize sürekli ayni soruyu sorarak olayların, konumun , içinde olduğumuz durumun daha bilinçli bir şekilde farkına varmamızı sağlayacaktır.Bir bakıma rüyamızda bu soruyla uyanacağız.Rüya içinde uyanmak demek rüyanın farkına varmak demektir.Zaten rüyalarımızın farkına varırsak onları yönetebilmek daha basit olacaktır.


    2-Bu yöntemin farklı bir metodu ise özellikle çabuk uykuya dalan kişilerin “rüya görüyorum 1″, “rüya görüyorum 2 ” diye saymalarıdır. Bir süre sonra uykuya daldıklarında rüyalarında bilinçli olarak saymaya devam ettiklerini göreceklerdir.Bu da yine rüya da uyanmak anlamına gelecektir.


    3-Bir başka yöntem ise telkin yöntemidir. Örnek olarak uykuya dalmadan önce sürekli elinize bakarak, “eğer rüyamda elimi görüyorsam, o zaman rüyada olduğumu anlarım” diyerek telkin ile uykuya dalmayı gösterebiliriz. Sürekli tekrar eden kötü rüyalar veya kabuslara önlem olarak, uykuya dalmadan önce olumlu senaryolar oluşturmak her zaman yararlı olmuştur. Senaryolarınızı kendinize en olumlu olacak şekilde kurgularsanız, bilinçaltındaki tekrar gösterimde sizin lehinize olacaktır. Kendinizi rüyalarınızı kontrol ettiğiniz konusunda telkin edin ve korkacak hiçbir şey olmadığını vurgulayın. Bir süre sonra, uykuya dalarken bu hayalleriniz rüyalarınıza karışır ve olumlu sonuçlar alırsınız.

Bununla benzer olarak kendinize bir obje mesela bir renk belirleyin.O rengi gördüğünüzde rüyada olduğunuzu anlayacağınız şekilde kendinizi telkin edin.

    Bu yöntemleri sürekli uyguladığınız takdirde başarı sağlamanız içten bile değil.Ancak rüyalara hükmetmek o kadar kolay bir iş değildir sabır işidir.Sürekli bu konuda istekli olmanız sizin yararınıza olacaktır.Ayrıca olumlu rüyalar görmenin en büyük yöntemi hayata pozitif bakabilmektir.Eğer siz olumluysanız rüyalarınız da olumlu olacaktır.

Ayrıca bu konuda kendimin kullandığı başka bir yöntemi de söyleyeyim.Aslında bu rüyaları yönetebilmekten çok onları anlamlandırmak için kullanılabilecek bir yöntem.Rüyanızda gördüğünüz objeleri olayları bir kağıda yazın.Sonra bunların arasındaki ilişkiler hakkında kafa patlatın.Eminim bir sonuca varacaksınız.

2.DİNİ YÖNTEMLER: 


    Rüya konusunda İslam dini farklı bir bakış açısına sahiptir.Yusuf Suresi buna en büyük delildir.İslam dini sanıldığının aksine rüya yorumlamaya olumsuz bakmaz.Ancak insanların bu yetenekten aciz olduğu kesindir.

İstediğiniz rüyayı görmek için kullanabileceğiniz bir Dua var.İşte o dua:


 • Ela yalemü men halak ve hüvel latıyfül habiyr.

    Bu yukarıya yazdığım ayet Mülk suresi 14. ayettir. Mülk suresi okuyana şefaat eden bir suredir ,kabirde dahi yalnız bırakmaz okuyanı.Faziletleri saymakla bitmez.Herneyse konumuza dönelim .Bu ayeti arapça olarak bir kağıda yaz gece yatarken başının altına koy ve neyi görmek istiyorsan niyetini yap 7 defa bu ayeti oku.Göreceksin mutlaka, abdestli olarak yapman daha hayırlıdır.İlk gecede görürsün he oldu görmedin.7 geceye kadar okumasını tekrarla ayeti yeniden yazmana gerek yok orda kalsın.Ayrıca bu şekilde uyguladığında bu ayetin koruyucusu olan meleğide görebilirsin.Çokta sevimli görünür korkmazsın.Büyük ihtimalle rüyanda görünür.


    İşte istediğiniz rüyayı görmenizi sağlayacak bazı yöntemler bunlardır.Burada şunu söylemekte fayda var.Rüyalar güzeldir ancak fazla kaptırmamak gerekir kendimizi.Sonuçta bu hayat rüyalarla yaşanacak kadar basit değildir.Bir de bu yöntemlerden Dini yöntemin daha başarılı olacağını söylemek gerekir.


Yararlanılan kaynaklar:

http://www.ilimalemi.com/dilek-dualari/7293-ruyada-istedigini-gorme-duasi.html
http://www.ruyatabiriniz.com/11/ruya-tabirleri-u/istediginiz-ruyayi-gormeniz-mumkundur.html
http://www.izafet.net/threads/bilincalti-nedir.501123/
http://www.ruyatabirleri.gen.tr/ruya_islamiyet.asp

Konuyla İlgili Video:Yazımı okuduğunuz için Teşekkür ederim.Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyiniz.


56 yorum:

 1. iyi bir site teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Bu gece Dini yöntemi deneyeceğim olmasını çok istiyorum. Çünki uzun süredir istedigim ruyayi gormek istiyorum ama yine olmuyor birde sureyi fazla fazla yazmak daha yararlı olurmu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kere yazmanız daha iyi olur fazla yazarsanız pek de büyük yararı olmaz...İlginiz için ayrıca teşekkür ederim :)

   Sil
  2. Ben teşekkür ederim Saolun.

   Sil
 3. Mülk suresi 14. ayet. You Tube'da (Adını yazsam mı bilemedim ) tanınmış bir hoca'da söylemişti bu duayı. Ama rüya görme konusunda hiç ihtiyaç duymadım... Bazen rüyamda sıra dışı bir şey görürsem rüya tabirleri kitabına bakıyorum... Bilinçaltının gün içinde neler kaydettiğini bilemiyoruz, rüyada takunya görsek bunu şaşırırız ama belki bir fotoğrafta, belki televizyonda bir anlığına görmüşüzdür... Bilinçaltı konusu başlı başına çok ilginç bir konu bence...

  YanıtlaSil
 4. Garip gelicek ama eğer kötü şeyler görmek istiyorsak ne yapıcaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. garip değil :) rüyalarınızı yönetmeyi becerirseniz kötü şeyleri görmeyi de becerirsiniz. Sonuçta sizin elinizde olan bir durum. ne isterseniz o olur..

   Sil
  2. Eğer kötümser olup hayata kötü bakarsan kötü rüya görmen kolaylaşır.

   Sil
 5. astral seyahatı bilirsiniz muhtemelen önerir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. astral seyahat konusunda yetkin değilim fakat araştırdığım kadarıyla pek tehlikesi yok. Sadece psikolojik sorunlar yaratabileceği vurgulanıyor. Bir de muhtemel tansiyon hastalarına falan önerilmiyor. Hiç denemedim itiraf etmek gerekirse fakat neden olmasın derim...

   Sil
  2. astral seyat hakkinda okudugum kitaplarda pek iyi sonuclar elde etmedim onermem en saliklisi lucid ruya

   Sil
 6. Buna lucid rüya deniyor yanlış bilmiyorsam ve meditasyonda epey yol kat etmek gerekli rüyayı kontrol altına alabilmek için.Güzel bilgi,teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Bunu deneyipte rüyasında istediğini gören var mı aceba. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. ben bu gece sihirli bir kizla bulushmak kistiom ryamda

  YanıtlaSil
 9. İnşallah olur hep istediğim The Flah karakteri olmak istiyorumda :| bu belki size saçma bana ise gerekli geliyo !? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Sürekli Flash oluyorum koşuyorum hızlıca bu yöntem sayesinde rüyalarımı.kontrol ediyorum bi ara wolverine olmuştum hakikaten eğlenceli uyanmak istemiyor insan

   Sil
  2. Bende de olmuştu o olay baya eğlenceli dimi dizi gibi ama nadiren oluyor bende yılda bir defa falan

   Sil
 10. İnşallah olur hep istediğim The Flah karakteri olmak istiyorumda :| bu belki size saçma bana ise gerekli geliyo !? :)

  YanıtlaSil
 11. Bnde alacakaranliktaki olayi yasamak istiyorum ama farkli bisey olcak diye cok. Korkuyorum yda canim yanacak diye

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rüyalarda fiziksel olarak canınızın yanması durumu aslında psikolojik bir olaydır ve gerçekte fiziksel bir zararı yoktur...Eğer psikolojik olarak rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız rüyalarınızı kendi haline bırakın derim.. Ilginiz için Teşekkür ederim ayrıca :)

   Sil
 12. İşe yarıyor mu yapan var mı güzel hayallerim var :3 :3 :3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı kişiler işe yaradığını söylüyor..Denemeden göremeyiz...

   Sil
 13. İşe yarıyor mu bilen varsa lütfen söylesin

  YanıtlaSil
 14. Ee bn denedim gene normal bir ruya gordum

  YanıtlaSil
 15. bir şey sorucam diyelimki rüyadan uyanıyoruz ve o rüyanın devamını görmek istiyoruz devamını görmek için ne yapabiliriz?? lütfen cevapp.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardeşim Bu Konularda Pek Bi Bilgim Yok Ama Benim İşe Yarar Bi Yöntemim Var Uyandığın Anda Uykun Varsa Hemen Uyumaya Çalış Rahatla Kasma Kendini Sonra Büyük İhtimalle Devam Edebilirsin Rüyayay Bende İşe Yarıyor !!!

   Sil
 16. bir şey sorucam diyelimki rüyadan uyanıyoruz ve o rüyanın devamını görmek istiyoruz devamını görmek için ne yapabiliriz?? lütfen cevapp.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bununla ilgili ne yazık ki bir yöntem yok. Fakat rüyalarınızı kontrol ettiğinde böyle bir durumu bir ihtimal başarabilirsiniz...

   Sil
  2. Uyandığınız rüyayı telkin edin devamını görürsünz

   Sil
 17. Yastığın altına Arapça yerine Türkçe koysak olmaz mi

  YanıtlaSil
 18. Yastığın altına ayetin Türkçesini koysak olmaz mi

  YanıtlaSil
 19. Ayeti arap alfabesi olarak mı yoksa latin alfabesiyle mi yazmalıyım?

  YanıtlaSil
 20. Güzel bilgiler Teşekkürler paylaşım için çok yardımcı oldunuz 😊

  YanıtlaSil
 21. Dostum bunu başarmak istiyorum bu gece rüyadamıyım yöntemini denicem inş olur bunu kaç denemede başarırız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belirli bir sayı yok. Ne zaman başarırsanız o zaman olur..Ama sürekli denerseniz elbette başarma oranınız yükselir...

   Sil
 22. Ben bi kere iki gün üst üste aynı rüyanın devamını görmüştüm tek istediğim geç yatınca kendime ayrı bir dünya oluşturmak.

  YanıtlaSil
 23. cok basarılı bi yazı oldu tesekur ederim

  YanıtlaSil
 24. ben cok kec uyuyorum bana yardim edin benim istedigim ruyayi soluyorum oda olmuyor nasil yapmam gerek

  YanıtlaSil
 25. ben cok kec uyuyorum bana yardim edin benim istedigim ruyayi soluyorum oda olmuyor nasil yapmam gerek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıdakileri uyguladınız mı? Eğer uyguladıysanız ve olmuyorsa o halde fikren uyumadan önce istediğiniz rüyaya yoğunlaşmanızı öneririm.

   Sil
 26. abi n her harf için ayrı ayrı teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 27. abi yazdığın her harf için ayrı ayrı teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 28. Güzel bilgiler vermişin sağol bu gece deneyeceğim 😎

  YanıtlaSil
 29. Ya aslında ben ruyadayken rüyada olduğumu biliyorum ama kontrol altına alamıyorum sadece uyanmak istediğimde bir yerden yüksek bir yerden atlıyorum ve uyanıyorum 😕

  YanıtlaSil
 30. gerçekten meleği görebilirmiyiz ben gördüüm rüyayı birdaha görmek istiyorum bu olur mu peki yoksa her seferinde başka bir rüyada mı olucaz ??

  YanıtlaSil
 31. Merhaba bu paylaşımınız icin cok tşkr ederim ben sürekli rüya görürdüm ve gercekleşirdi ben ve rüyamın anlattığım kişiler ailem çok şaşırır dı bugüne kadar hiç araştırmadım sebebini ilk defa araştırmak istedim ve bu paylasiminizı gördüm ve sonra anladım ki bilinç altından kaynaklandığını kafanıza neyi çok takarsanız onu görmek mümkünmüş ve ben bir şey daha eklemem gerekirse benim gördüğüm rüya olmadan gördüğüm şeyler ben gördüğüm rüyayı sonradan yaşıyorum bunun anlamı nedir bunuda bilmiyorum

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!