1 Şubat 2015 Pazar

Yeşilçam İsmini Nereden Almıştır?

   Türk sineması 2014 yılı itibariyle 100 yaşına girdi.Türk sinemasının başlangıcı olarak 1914 yılında ilk sinemacı olarak kabul edilen Fuat Uzkınay'ın Ayastefanos Abidesini çekmesi sayılır.Daha sonraları sinemamız aşama aşama gelişme göstermeye devam etmiştir.Hem 100.yıl münasebetiyle hem de bu sene yükselişte olması dolayısıyla sık sık Yeşilçam ile alakalı yazılar yazmaya çalışacağım.

   Amerikan sinemasının adı Hollywood'dur.İsmini Kaliforniya'da bulunan Hollywood bölgesinden almıştır.Hint sinemasının adı Bollywood'dur ve ismini Hollywood'la dalga geçmek için öyle koymuşlardır.Bunları az çok biliyoruz.Peki Türk sinemasının diğer adı olan Yeşilçam ismi nereden gelmiştir onu biliyor muyuz?

SİNEMAYA İSMİNİ VEREN BİR SOKAK

   Yeşilçam,film şirketlerinin,filmcilerin buluştuğu sokağın adıdır.Burası taşradan gelip şöhret olma hayaliyle yaşayan insanların adeta hayal ülkesidir.Sihirli bir ülkedir adeta burası.Taşradan gelen isimsizler burada şöhreti yakalar,fakirler burada parayı bulur,hayalsizler ise hayalleri.

   Türk sinemasının ilk zamanlarında ev sahipliğini üstlenen bu yerde nice yapım şirketi ve ünlü filmciler yetişti.Burası sinemanın madeniydi.Bu maden zamanla Türk sinemasına da ismini verdi.Türk sineması Anadolu'da sokağın ismini alarak Yeşilçam diye anılmaya başlandı.Hem Yeşilçam sokağı hem de ismini verdiği Yeşilçam (Türk sineması) hayallerini eline alıp bir umut gelen insanlarla dolup taştı.

   Zaman ilerledi film şirketleri çoğaldı filmciler çoğaldı ve Yeşilçam sokağına sığmaz oldular.Bunun sonucunda da Yeşilçam sokağından göçler başladı.Birçok film şirketi daha zengin yerlere yerleşti.Yeşilçam sokağı ise büyüttüğü çocuğuna yani sinemamıza kendi ismini verdi.


ŞİMDİLERDE YEŞİLÇAM SOKAĞI


   Günümüzde bu sokak bir dizi restorasyon hamleleriyle canlandırılmaya çalışılmıştır.Ama sokak eski havasından artık çok uzaktadır.Hem değişen toplum hemde toplumun değişen sanat bakışı Yeşilçam sokağının kaderi olmuştur.Bu sokakla özdeşleşmiş Emek sinemasının acı sonu bunun en büyük göstergesidir.Emek sineması tüm sanatçıların karşı çıkmalarına rağmen Kamer inşaat'ın 'Grand Pera' projesi kapsamında yıkılmıştır.Onun yıkılmasıyla bir devir sona ermiştir.

   Restorasyon konusunda yaşanan sık tartışmalar Yeşilçam sokağının kaderi olmuştur.Sokak günümüzde aslına uygun yenilenmeye gerek duymaktadır.Böyle kültür mirasları ancak kendi içindeki kültür miraslarını koruyarak yaşayabileceklerdir.

   Yeşilçam ile alakalı yazılar yazmaya devam edeceğim takipte kalın.

Konuyla İlgili Video:
Yazımı okuduğunuz için Teşekkür ederim.Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyiniz.
 

1 yorum:

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!