a

Facebook Testleri Güvenli mi?   Son günlerde Facebook'da sıkça görmeye başladığımız gerçek ruh ikizin kim? kaç yaşında gösteriyorsun? gibi testlerin güvenli olup olmadığını merak ettim.Çünkü yine gördüğüm bazı paylaşımlarda bunların güvenli olmadığı söyleniyordu.Anladığım kadarıyla bir bakalım dedim bu testlere.

   Facebook test olayının aslında bir geçmişi var.Bu mecra ilk adını duyurmaya başladığı yıllarda bu tür testleri de içerisinde barındıran bir yerdi.Hatta bu testleri kullanıcılar oluşturuyordu.Bu testler Facebook'un bizzat kendi alanı içerisinde olduğu için güvenlik sorunu ortaya çıkmıyordu.Ancak bu yeni testler Facebook alanı dışında ayrı kanallardan yayınlanıyor.Güvenlik sorusu bu noktada illa soruluyor.Şunu da söylemem gerekir ki bu kanallar Facebook denetiminde.

   Bu testler iki kanal aracılığıyla yayınlanıyor.Bunlardan birisi captanquizz diğeri ise nametest.Bunları ayrı ayrı ele almakta fayda var.

Captanquizz Testleri Güvenli mi?


   İlk olarak burada yayında olan bazı testlerden bahsetmek istiyorum.En ünlüsü tabii ki "Gerçek ruh ikizin kim?" adlı test.Bunların dışında "Kaç çocuğunuz olmalı?","Saçınız hangi renkte olmalı?","Hangi elementsiniz?" vs. gibi ilginç testleri de var.

   Herhangi bir testi yapmaya başladığımızda uygulama tabii ki sizden bazı izinler istiyor.İşte bu izinler çok önemli.Çoğumuzun okumadığı bu izinlerde uygulamanın neye erişeceğine karar veriyoruz.Captanquizz sizden şu izinleri istiyor:


   Bu izinlere baktığımızda bir sorun yok gibi gözüyor.Ama kişisel bilgilerinizin uygulama tarafından gözleneceğini unutmayın.Doğum günü,fotoğraf,arkadaş listesi biraz gizliliğinizi tehdit edecek izinler.Tabii geçip Facebook şifrenizi elde edebilecek kadar izin vermiyorsunuz bu uygulamaya.Yani aman bu testler şifrenizi çalmak için yapıldı durumu yok.En başta dediğim gibi zaten Facebook denetiminde bu alanlar.

   Captanquizz aldığı izinler bakımından güvenlik konusunda bir tehdit içermiyor.Ancak kişisel bilgilerinize erişimi sağladığı için rahatsızlık yaratabilir.Sen arkadaş listeni arkadaşlarından saklıyorsun ama sahibinin kim olduğunu bilmediğin uygulamaya izin veriyorsun?Bu bir sorun değil midir?

   Bu izinleri verdikten sonra test başlıyor ve cevap geliyor.Profilinizde paylaşıp paylaşmamak size kalmış artık.
 

Nametest Testleri Güvenli mi?


   Captanquizz dışında bir de Nametest.com var.Buradaki en ünlü test "Gerçekte kaç yaşında gösteriyorsunuz?" testi.Bunun dışında "Kaç gizli hayranın var?","Hakiki kişiliğin ne?","50 Yıl sonra nasıl görüneceksin?","Hangi hayvana benziyorsun?" vs. gibi ilginç testleri de var.

   Herhangi bir testi yapmaya başladığımızda uygulama sizden şu izinleri istiyor:


   Bu izinlere baktığımızda Captanquizz uygulamasına göre daha az izin istiyor gibi.Ama burada E-mail adresimizi alması biraz beni rahatsız etti.Sonuçta Facebook adresimiz ona bağlı hatta E-mail ile birçok işimizi hallediyoruz.E-mail adresimizi alması dışında bir sorun yok gibi.Ben E-mail noktasında rahatsız oldum ama sizi bilmem siz devam edebilirsiniz.Şunu da söylemeliyim ki şimdiye kadar bu uygulamayı kullanmış olanlardan bir şikayet gelmedi.Karar sizin.

Sonuç Olarak...


   Sonuç olarak uygulamaların güvenliği üst düzey rahatsız edecek bir tarafı yok.Zaten Facebook denetiminde oldukları için büyük sorunlar çıkartacağını sanmıyorum.Fakat uygulamalara verdiğiniz bazı kişisel bilgiler(doğum günü,fotoğraf vs.) özel hayatın gizliliğini zedeleyecek düzeyde.Ama uygulamaları kullanmakta üst düzey bir sakınca yok.

   Bence bu tür testler eğlence amaçlı olsa da gereksiz.Ne yani senin ruh ikizini ya da saç rengini bir yapay zekanın belirlemesine izin mi veriyorsun?
Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

2 yorum

Anında yorum
duygu
YAZAR
3 Haziran 2016 01:11 Sil

Neden ben kendi analezimi yapamıyorum engelli ve engelli nasıl kalkar
bana yardımcı olur musunuz lütfen

Cevapla
avatar
Bozbey Mesut
YAZAR
9 Haziran 2016 00:38 Sil

Sitemize nasil ekliyoruz bu testleri

Cevapla
avatar

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız! Kod DönüşümKod Dönüşüm EmolojiEmoloji