a

Ezidiler Neye İnanırlar?İbadetleri Hakkında Bilgiler


Önemli Not: Ezidilik ülkemizde Yezidilik ismiyle de anılıyor.Yezidilik isminde bulunan Yezid'in Muaviye'nin oğlu kerbela olayının mimarı Yezid ile hiçbir ilgisi yok.Bu Yezid, Ezidilerin dini lideri olan Yezid'tir.

   Son günlerde yaşanan sıkıntılardan dolayı isimlerini tekrar sıkça duyduğum Ezidileri merak ettim.İnanışlarına yönelik bir dizi araştırma yaptım ve önüme gayet farklı ve bana ilginç gelen bir inanış biçimi çıktı.Bu yazımda Ezidilerin neye inandıklarını paylaşmak istiyorum.

   Öncelikle Ezidilerin inanışıyla ilgili toplumumuzda söylenen çok yanlış var.Nitekim kaynakları taramadan önce Ezidiler neye inanır diye sorduğum bazı insanlar bana uçuk bir inanış portresi çıkardılar. Evet Ezidiler bize ilginç gelecek bir inanışa sahipler.Ama bu zannedildiği gibi karmaşık ve korkunç bir inanış değil. Şimdi basitçe yani daha yüzeysel olarak bu inanıştan bahsedeyim.

   Ezidilerin inançların kaynağını oluşturan hikaye şu şekilde gelişmiştir:Allah topraktan ilk insanı yani Adem'i yarattı.Tüm meleklerin ona itaat etmesini istedi. Tüm melekler bir tanesi hariç Adem'e boyun eğdi.Yalnızca Azazil(Biz şeytan diyoruz lakin Ezidiler ona Azazil diyor ve şeytan kelimesini kullanmıyorlar.)boyun eğmedi.O Allah'a şunu söyledi "Ben yalnızca beni yaratan sana itaat ederim."Azazil bundan sonra gururlu bir melek olduğu için Allah tarafından cezalandırıldı ve 40 bin yıl boyunca ateşler içinde yandı.Daha sonra gözyaşları o ateşi söndürdü.Ve o da Allah ile barışık yaşamaya başladı.Azazil düşmüş melek olarakta adlandırılır ve Ezidi inancında Melek Tavus ismini almıştır.Tavus kuşu simgesi de bu yüzden kutsaldır onlar için.

   Ezidiler bu hikayeden hareketle Melek Tavus'u insan karşısında eğilmediği için asil kabul etmişlerdir.O meleklerin en büyüğü olarak görülür.Çünkü o sınanmıştır.Ezidilikte Allah inancı farklılık gösterir.Onlara göre Allah dünyanın yaratıcısıdır fakat sürdürücüsü değildir.Dünyanın sürdürücüsü Melek Tavus'tur.Özünde Allah iyidir bu yüzden ona ibadet etmek yerine insanlar özünde kötü olan Melek Tavus'a ibadet etmeli.Kötülükten korunmak için bu yapılmalıdır.Melek Tavus Allah'ın yeryüzündeki gölgesidir.İşte bu yüzden Ezidiler kötülükten korunmak için ona ibadet ederler.Ama toplumuzda sanıldığı gibi Allah'ı reddetmezler.


   Ezidi inancına göre ahiret yoktur.Cennet ve Cehennem dünyadır.İnsan giriştiği hareketlerden dolayı dünyayı cennete de çevirir cehenneme de.Ezidiler reenkarnasyona inanır.Kıyamet inançları yoktur.Dünya sonsuzdur.Tabiata büyük saygı duyarlar.Vaftiz  ve boğa kurban etme gelenekleri vardır.Çarşamba günleri onlar için kutsaldır.Ezidiler semavi dinlerde olduğu gibi dini yayma çabasına girişmezler.Hatta Ezidi dinini yaymak yasaktır.Onlar ilk yaratılan insanın soyundan geldiklerine inanırlar ve Ezidiliğe bu soydan olmayanlar kabul edilmez.

Güneşe mi Taparlar Ateşperestler mi? 

   Ezidiler Güneşe tapmaz ve aslında öyle ateşperestte değiller.Onlar güneşe dönüp ibadet ederler.Ancak bunu ona taptıkları için değil Melek Tavus'a ibadet etmek için yaparlar.Aslında Ezidiler Melek Tavus'a(Şeytan)  da tapmazlar.Onlar Melek Tavus'tan korkarlar ve ona saygı duyarlar.

   Güneşe dönüp ibadet etme olayını müslümanların Kabe'ye dönüp ibadet etmelerine benzetebiliriz.Müslümanlar nasıl Kabe aracılığıyla Allah'a ibadet ederlerse Ezidiler de Güneş aracılığıyla Melek Tavus 'a ibadet ederler.Bu örneği daha iyi anlaşılması için verdim
verdim.Tabii ki iki durum çok farklı koşullar içeriyor.

   Kısacası Ezidilik toplumumuzda öcü gibi lanse edilse de kendi içinde ilginçlikler taşıyan bir hayli farklı bir inanış. Bu inanışa sahip kişilere saygı duymakla beraber bu inanışın iyi anlaşılması  şart.

İbadetleri Hakkında Bilgi...

   Ezidilerin ibadetleri hakkında bilgi veren kaynaklar ne yazık ki sınırlı.Bunda Ezidilerin gizli kalma istekleri önemli bir rol oynuyor tabii ki.Ezidiler ibadetlerini başka dinlere mensup insanların gözünden uzakta yapma taraftarıdır.Nitekim bu durum öyle bir hal almıştır ki eğer başka dine mensup birisi ibadetleri sırasında görünürse ibadetlerini derhal sonlandırırlar.Ezidi ibadetleri hakkında sınırlı kaynaklardan derlediğim bilgileri paylaşmakta yarar var diye düşünüyorum.

   Ezidiler sabah,öğle ve akşam olmak üzere günde üç defa dua ediyorlar.Bunu da Güneşe dönerek yapıyorlar.Bu dualarında tabii ki Melek Tavus ön planda oluyor.Ezidiler bunun dışında Kara Çarşamba bayramı olarak bilinen nisan ayının ikinci haftasına denk gelen zaman diliminden önce 3 günlük oruç tutuyorlar.Oruçluyken aynı müslümanlar gibi bir şey yemiyorlar.Belli bir ibadethaneleri olmayan Ezidiler sadece ruhani liderlerinin türbelerini ziyaret ediyorlar.Bu ziyaretleri sırasında çeşitli ayinlerde bulunuyorlar.Bu ayin çıra yakılıp dua etme şeklinde gerçekleşiyor.

   Ezidilerin kutsal tapınakları Irak Laleş Vadisi'nde bulunuyor.Her yıl farklı ülkelerden Ezidiler bu tapınağa hac niyetine geliyor.Burada bulunan Beyaz Çeşme'de yıkanan Ezidiler ayrıca yeni doğan çocuklarını da burada yıkayıp sünnet ettiriyorlar.Sünnet Ezidiler için çok önemli.Sünnet olmadan ölenleri bile defnetmeden sünnet ediyorlar.

   Ezidilerin Meshaf Reş ve Kitab el Celve adında iki kutsal kitabı var.Meshaf Reş Ezidiler için yapılacak yapılmayacakları yazarken,Kitab el Celve ise daha derin konuları barındırır.Kitab el Celve'nin Ezidiler dışında başka kişiler tarafından okunması hoş karşılanmaz.
 


Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

6 yorum

Anında yorum
9 Temmuz 2016 20:52 Sil Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
avatar
9 Temmuz 2016 22:01 Sil

Hakaretvari konuştuğunuz için sildim yorumunuzu..Müslümanlık farklı inançlara hakaret ederek olmaz..

Cevapla
avatar
29 Ocak 2017 03:31 Sil

Zerduslukle yakın ligi nedir

Cevapla
avatar
29 Ocak 2017 03:33 Sil

Çünkü onlarda da ateş kutsal ve güneşe secde edip dua etmek var

Cevapla
avatar
Mehmet Ali
YAZAR
29 Ocak 2017 17:01 Sil

Bildiğim kadarıyla Zerdüştlük yok olduktan sonra birçok inancı beslemeye devam etti. Beslenen inançlardan birisi de Ezidilik oldu. Fakat ikisi aynı şey değil evet benzerlikler var lakin bu bir etkilenme olayı sadece. Nitekim Ezidilik Zerdüştlükten farklı olarak İslami etkilerle harmanlanmış ve daha kapalı bir görüntü sergilemiştir. Özetle Ezidilik ve Zerdüştlük aynı coğrafyada bulunması sebebiyle birbirlerini etkilemişlerdir. Bu yüzden bazı ritüellerin benzer olması normaldir.

Cevapla
avatar
cem kazan
YAZAR
26 Kasım 2017 23:48 Sil

Konuyu sade ve anlaşılır yazmışsın. Kalemine sağlık

Cevapla
avatar

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız! Kod DönüşümKod Dönüşüm EmolojiEmoloji