1 Ağustos 2015 Cumartesi

Yeşilçamın Unutulmaz Yönetmenleri


   Yeşilçam ile ilgili yazılarıma uzun bir aradan sonra devam ediyorum.Daha önceki Yeşilçam ile ilgili yazılarıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   Rejisör denilirdi bir zamanlar onlara.Şimdi ise yönetmen deniliyor.Basit anlamda yönetmen,bir filmi,diziyi veya tiyatroyu yöneten anlamında kullanılabilir.Tabii bu tanımın daha derinine inmek mümkündür.Çünkü günümüzde yönetmen kavramı iyice alt dallara ayrılmış durumda.Mesela bir filmde artık ayrı olarak görüntü yönetmeni,ses yönetmeni vs. var.Benim burada bahsedeceğim yönetmenler ise daha eskilerden Yeşilçam döneminden yetiştiği için hepsini kapsıyor olacak.
   Bu yazıyı hazırlarken çok sayıda Yeşilçam yönetmenini inceledim.İçlerinden iyi işler çıkarmış ve halkın gönlünde taht edinmiş olanları buraya yazacağım.Ama şunu belirtmeliyim ki burada yazılmayan yönetmen değersiz bir yönetmen değildir.Nitekim onlar da Yeşilçama emek vermiştir.Bu emeğe sonuna kadar saygı duyuyorum.
   İşte Yeşilçama damgasını vurmuş yönetmenlerimiz:

1.ERTEM EĞİLMEZ:

 
   Daha önce Yeşilçamın efsane yapım şirketi:Arzu Film adlı yazımda Ertem Eğilmez hakkında bilgiler vermiştim.Burada kısaca Ertem Eğilmez'den bahsedeceğim.Daha geniş bilgi için o yazımı okuyabilirsiniz.
   1929 Yılında doğan Eğilmez, 60 yıllık yaşamına çok sayıda başarılı film sığdırdı.Hem yönetmen hem de yapımcı olarak dönemin aranan Yeşilçam emekçisi olan Eğilmez, Fatoş'un Fendi Tayfur'u Yendi filmini 1964 yılında yönetti.Bu yönettiği ilk filmdi.Bundan iki yıl sonra Ölmeyen Aşk isimli filmi yazdı.Bu onun ilk senaryosunu yazdığı filmiydi.1972 Yılında yönettiği Tatlı Dillim filmi ile yukarıya doğru tırmanmaya başlayan Eğilmez,bu filmde Kemal Sunal gibi bir üstadı keşfetti.Tatlı Dillim filminden sonra yönettiği her filmi bugün efsane olarak nitelendirilen filmler oldu.
   Ertem Eğilmez, şu gün bile Türk halkının gülerek izlediği Rıfat Ilgaz'ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı filmlerinin yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptı.Tahmin edeceğiniz üzere bu filmlerle adını Yeşilçam sinemasına altın harflerle yazdırdı.Ölümünden 1 yıl önce Arabesk adlı filmi yönetti ve yapımcılığını yaptı.Bu film onun son yönettiği filmi olacaktı.Bu son filmi gişede büyük başarı yakaladı ve Yeşilçamın Eğilmez yönetmenine seyirci böyle güzel bir şekilde veda etti.Ertem Eğilmez 1989 yılında hayatını kaybetti.

2.ATIF YILMAZ:

 
   1925 Yılında Mersin'de doğan Atıf Yılmaz, 80 yıllık yaşamına yönetmen olarak 100'den fazla film sığdırmıştır.İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar akademisinde eğitim alan Yılmaz,sinemaya yardımcı yönetmen olarak ayak basmıştır.İlk yönetmenliğini 1951 yılında Mezarımı Taştan Oyun filmiyle yapmıştır.Bu filmden sonra neredeyse aralıksız 2005 yılına kadar filmler yönetmiştir.
   Bugün Atıf Yılmaz dendiğinde akla hemen bir film gelir.Yeşilçam tarihine damga vurmuş Selvi Boylum Al Yazmalım filmini 1978 yılında Atıf Yılmaz yönetmiştir.Bu filmle birlikte unutulmaz yönetmenler arasında yerini sağlamlaştırmıştır.Yine Kemal Sunal'ın unutulmaz filmleri Kibar Feyzo ve İbo İle Güllüşah Atıf Yılmaz yönetmenliğinde çekilmiştir.
   Yeşilçamın ünlü kadın oyuncusu Müjde Ar, şöhreti Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı filmlerle yakalamıştır.Bunun dışında Yeşilçamın vazgeçilmez ikilisi olan Zeki ve Metin'in bazı filmleri de yine Yılmaz yönetmenliğinde çekilmiştir.Atıf Yılmaz'ın vazgeçemediği ve şöhretini parlattığı isimlerden birisi de Türkan Şoray'dır.Özellikle Selvi Boylum Al Yazmalım filmi Türkan Şoray'a şöhret kazandırmıştır.
   Atıf Yılmaz'ın veda filmi ise 2005 yılında gösterime giren Eğreti Gelin dir.Günümüzün Müjde Ar'ı olarak nitelendirilen Nurgül Yeşilçay bu filmle birlikte daha tanınır hale gelmiştir.Atıf Yılmaz 2006 yılında hayatını kaybetmiştir.
   Atıf Yılmaz'ın yönettiği filmleri buraya yazmaya kalkarsam sayfalar yetmez.O yüzden buraya tıklayarak yazdığı,yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği filmleri bulabilirsiniz.

 3.METİN ERKSAN:

   

   1929 Yılında doğan Metin Erksan 83 yıllık sinema kariyerine yönetmen olarak 50'ye yakın film sığdırmıştır.Sinema yazıları yazarak girdiği bu sektörde unutulmaz filmleri yönetmiş olan Erksan,1952 yılında ilk filmini yönetti.Karanlık Dünya/Aşık Veysel'in Hayatı adlı bu filmden sonra Metin Erksan gittikçe yükselen bir başarı grafiği yakaladı.
   1962 Yılında Yılanların Öcü adlı filmiyle doruğa çıkan Metin Erksan,1964 Susuz Yaz filmiyle uluslararası arenada taçlandırıldı.Susuz Yaz 1964 Berlin Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü almıştır.Bu Türk sinema tarihi için bir dönüm noktasıdır.Çünkü o zamana kadar hiçbir Türk filmi uluslararası arenada ödül almamıştı.Susuz Yaz bu özelliğiyle ilk olmuştu.Bu ödülle birlikte Metin Erksan unutulmaz yönetmenler arasındaki yerini sağlamlaştırdı.
   Metin Erksan'ın yönettiği filmlere bakıldığında genelde toplumsal yönlü filmler olduğu hemen anlaşılır.Yine aşk onun vazgeçilmezlerindendir.Metin Erksan son olarak 1982 yılında Preveze Öncesi adlı belgesel filminde yönetmen koltuğuna oturdu.Bu filmden sonra pasif duruma geçti.Metin Erksan 2012 yılında hayatını kaybetti.

4.OSMAN F. SEDEN:

 
   1924 Yılında doğan Osman Seden, 74 yıllık yaşamına yönetmen olarak 150'ye yakın film sığdırmıştır.Ömer Lütfi Akad ile yakın arkadaş olan ve onunla işler yapan Osman Seden,aynı zamanda Seden Film şirketinin de sahibiydi.
   Osman Seden ilk filmini 1955 yılında yönetti.Kanlarıyla Ödediler adlı bu filmden sonra neredeyse aralıksız 1989 yılına kadar filmler yönetti.Üstad Kemal Sunal'ın yıldızının parladığı çoğu filmin yönetmenliğini yaptı.Bunlardan en dikkat çekeni 1978 yapımı İnek Şaban adlı filmdir.Kemal Sunal bu filmle birlikte halkın koyacağı ikinci ismini yani Şaban ismini kazandı.Kemal Sunal dışında Ayhan Işık,Ediz Hun,Zeki Müren,Belgin Doruk,Hülya Koçyiğit,Perihan Savaş vs. gibi usta isimler Osman Seden'le çalıştı.
   Osman Seden dendiğinde akla gelenlerden birisi de Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eseri Çalıkuşu'nun televizyon dizisidir.Osman Seden 1986 yapımı bu dizinin yönetmenliğini yapmıştır.Dizi sadece Türkiye'de değil Rusya'da da beğeni kazanmıştır.
   Yeşilçama sayısız film armağan eden Osman Seden,1989 yılında Namusun Bedeli adlı son filmini yönetti.Daha sonra dizi yönetmenlikleri yaptı.1998 Yılında hayatını kaybetti.

5.YILMAZ GÜNEY:

 
   1937 Yılında Adana'da doğan Yılmaz Güney,47 yıllık kısa yaşamına yönetmen olarak çok sayıda başarılı film sığdırmıştır.Atıf Yılmaz'ın desteği ile sinema çalışmalarına başlayan Yılmaz Güney'in asıl ismi Yılmaz Pütün'dür.Yokluk içerisinde geçen çocukluğunun da etkisiyle genellikle toplumun yoksulluğunu beyaz perdeye yansıttı.Filmlerinde zalimlerin karşısında,halk dostu,mazlum yoldaşı olan karakterlere can verdi.
   Siyasi fikirleri yüzünden yaşamının bir bölümünü firari olarak geçiren Yılmaz Güney,1966 yılında At Avrat Silah adlı ilk filmini yönetti.1972 yılına kadar aralıksız her sene filmler yönetti.1972 Yılında aranan devrimciler Mahir Çayan ve arkadaşlarına yardım ettiği gerekçesiyle 2 yıl hapse mahkum edildi.Cezaevinde siyasi fikirlerini yazdığı Güney dergisini çıkardı.
   Cezaevinden çıktıktan sonra sinema çalışmalarına devam eden Yılmaz Güney, Arkadaş,Endişe(1974) Zavallılar(1975) filmlerinde yönetmen koltuğuna oturdu.Bu 3 filmi Altın Portakal ödülleri aldı.Daha önce yönettiği filmlerin hemen hemen hepsi de Altın Koza ödülleri aldı.Yılmaz Güney 1976 yılında Yumurtalık ilçesinde bir gazinoda ilçe yargıcı Sefa Mutlu'yu öldürmekten suçlandı ve 19 yıl hapis cezası aldı.1981 Yılında ise yurt dışına firar etti.Cezaevinde yazdığı Sürü ve Yol filmleri başka yönetmenler tarafından çekildi ve büyük başarılar kazandı.Hatta Yol adlı film Cannes Film Festivali'nde ödül aldı.Bu Türkiye'nin Cannes Film Festivali'nde kazandığı ilk ödüldü.Daha sonraki yıllarda Nuri Bilge Ceylan bu başarıları tekrarlayacaktı.
   Yurt dışına kaçtıktan sonra sinema çalışmalarına devam eden Yılmaz Güney,1983 yılında Fransa'da Duvar adlı filmini çekti.Bu onun son filmi oldu.1984 Yılında memleketinden uzakta Fransa'da hayatını kaybetti.

6.KARTAL TİBET:


   1938 Yılında doğan Kartal Tibet oyunculukta yakaladığı başarıyı yönetmen koltuğunda da sürdürmüştür.Yönetmen olarak ilk filmini 1976 yılında çekmiştir.Bu film hepimizin bıkmadan izlediği Tosun Paşa adlı filmdir.Kartal Tibet Tosun Paşa filminden sonra Kemal Sunal ile çalışmaya devam etmiştir.Şark Bülbülü,Umudumuz Şaban,Zübük,Öğretmen vs. adlı Kemal Sunal filmlerinin yönetmenliğini yapmıştır.Bunların dışında yine çoğu Kemal Sunal filminin senaristliğini yapmıştır.
   Kartal Tibet dendiğinde akla sadece yönettiği filmler gelmiyor yönettiği dizilerde günümüzde unutulmazlar arasındadır.1993 Yılında yönettiği Süper Baba ve 1995 yılında yönettiği Bizim Aile dizisi şu gün bile tekrarları bıkmadan izlenen diziler olmuştur.2000 Yılının başında biraz bocalasa da Kartal Tibet,hala sinema sektöründe aranan yönetmenlerden.
   Kartal Tibet 77 yaşında ve sinemaya aktif olarak emek veriyor.

7.YAVUZ TURGUL:

 
   1946 Yılında doğan Yavuz Turgul,yönettiği filmlerle ve aldığı çok sayıda ödülle unutulmaz yönetmenler arasına girmiştir.Yönetmen olarak filmi diğer isimlere göre az olsa da senaristliğini yaptığı filmler onu farklı kılıyor.
   Fahriye Abla adlı filmi 1984 yılında yönetti.Bu onun ilk yazıp-yönettiği filmidir.1987 Yılında Muhsin Bey adlı yazıp-yönettiği filmle çok sayıda ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü.Bu tür ödülleri Eşkıya(1996) ve  Gönül Yarası(2005) adlı yazıp-yönettiği filmlerle almaya devam etti.Son olarak 2010 yılında Av Mevsimi adlı filmi yönetti.
   Yavuz Turgul'un vazgeçilmez oyuncusu Şener Şen'dir.Nitekim Şener Şen onun tekliflerini hep kabul etmiştir.Hatta ona hayır diyemediğini söylemiştir.
   Yavuz Turgul'un projeleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
   

2 yorum:

  1. Kimler geldi kimler geçti Yeşilçam dan.Ne güzel günlerdi o günler,Televizyonun ilk çıktığı yıllarda komşularda izledik ilk yeşilçam filmlerini,70'li,80'li yıllar zirve yaptı.Yönetmeni de kazandı,oyuncusu da,O günlerden en çok Önce kendi filmleri ile daha sonra ise yönetmenliğini yaptığı Kemal Sunal Filmleri ile gönlümde ayrı bir yeri var.Osman F.Seden de Yeşilçamın unutulmaz yönetmenlerindendir.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Benim favorimde Yavuz Turgul...Ama tabii hepsi birbirinden değerli yönetmenler...İlginiz için teşekkürler..

      Sil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!