11 Ocak 2016 Pazartesi

Yabancı Filmlerin En Kötü 5 Karakteri


enkotuler

   Hep iyiler kazanır ve iyiler konuşulur. Haydi gelin bu kuralı bir kereliğine değiştirelim. Kötüleri konuşalım bu sefer. Yabancı filmlerin buram buram kötülük kokan 5 karakterini sıralayacağım bu yazımda. Bu listeyi hazırlarken fantastik ve ona benzer filmlerin sınırı içinde kaldım. Yoksa elbet listeye girebilecek daha çok sayıda kötü var. Lafı fazla uzatmadan şimdi kötülüğün 5 kralını sayalım:

5. DAVY JONES (Karayip Korsanları)

davy-ones

   Uçan Hollandalı gemisinin ahtapot yüzlü kaptanıdır kendisi. Denizlerin görebileceği en acımasız kaptanların başında gelir. Vicdansız oluşu geçmişte yaşadığı aşkından kaynaklanır. Yüzü onlarca dokungaçtan oluşan bu adamın kendisi gibi nice mürettebatı vardır. En sevmediği kişi her defasında başına bela olan Jack Sparrow'dur. (Pardon Kaptan Jack Sparrow'dur) Hayatının çoğunu denizin altında geçiren bu kötülerin kaptanı, denizin üstüne çıktığında bilin ki çoğu kişinin canı yanacaktır. Nitekim en son deniz üstüne çıktığında büyük bir deniz savaşına sebep olmuştur. Korkunç surat ifadesi ve yürüyüşüyle bir korku abidesi haline gelen Davy Jones, denizin en büyük canavarının da efendisidir. "Kraken" adlı bu mitolojik canavarı kendisi yönetir. Kraken efendisi gibi acımasız koca bir canavardır. Büyük gemileri koca dokungaçları ile saniyesinde yok edebilir. Kısacası efendisine yakışır bir canavardır.

4. SAURON (Yüzüklerin Efendisi)

sauronn

   Yüzüklerin efendisi lakabıyla anılan Sauron, Orta Dünya'nın en kötü karakteridir. İsminin anlamı nefret uyandıran olan Sauron, gerçekten böyle bir etkiye sahipti. Kötü olduğu kadar zeki de olan Sauron, ölümsüz olup hükmetmek istediği için gücünün dolayısıyla ruhunun bir bölümünü tek yüzüğe aktarmıştır. Orta Dünya'da çoğu zaman yenilgi yüzü görse de yüzüğün varlığı sebebiyle ruhunu kaybetmemiş ve her defasında geri dönmeyi başarmıştır. Ta ki Frodo denilen o her şeye burnunu sokan çocuk çıkana dek. Tüm kötülüğe hükmeden ve onu dünyaya hükümdar kılan Sauron, işe yaramaz bir çocuğun aklına yenik düşmüştür. Şimdilerde Orta Dünya'da ne zaman bir kötü ortaya çıksa akıllara Sauron gelir. Eski anılar canlanır ve yaşlılar beşinci günün şafağında gökyüzüne bakıp şükür eder. 

3. JOKER (Batman)

jokerr

   Gülümsemesinin ardında karanlıklar yatan bir delidir aslında. Deliliği bütün kötülüklere yansıdığından fazlasıyla acımasızdır. İnsanların mutlu olmasını haz edemez. Onları yok etmekten büyük bir haz duyar. Geçmişte yaşamadığı o mutlu duyguları böyle yaşamaya çalışır. Palyaço gibi bir görünümü olsa da aslında kişiliği hiç de öyle değildir. Kendisinin mutlu olması dışında kimseyi mutlu görmeye dayanamaz. En büyük düşmanı Batman ile adeta kedinin fareyle oynaması gibi oynar. Batman hem düşmanı hem de oyuncağıdır. Derinlerinde bir yerlerde yoğun duygular yatsa da kötülükler yaparak onları asla uyandırmaz. Joker karakterini tam manasıyla doya doya izlemek isteyenler 2008 yapımı Kara Şövalye filmini izleyebilirler. (Dikkat kendinizi fazla kaptırmayın nitekim ABD'de kendini karaktere fazla kaptıran bir genç katliam yapmıştır.)

2. LORD VOLDEMORT (Harry Potter)

tomriddle

   Büyücülük dünyasında tüm kötülerin kralıdır kendisi. Sinsi, zeki ve çalışkandır. Asla acımaz ve aşık olmaz. Büyücülük dünyasını saf kanların yönetmesi gerektiğine inanır. Bulanıkların yani insan soyluların bu dünyada yeri yoktur. Bu felsefenin çizgisinde eylemlerini gerçekleştirir. Zamanla görüşlerinde değişiklik olur. Artık sadece bulanıklara düşman değildir kendisine karşı gelen herkese düşman olur. Yoldaşları yani ölü yiyenlerle beraber büyücülük dünyasına kral olmayı başarır. Ta ki en büyük düşmanı Harry Potter gelip ölümsüzlüğünü yok edene kadar. Lord Voldemort, ölümü zayıflık olarak görür, ona göre güç ölümsüzlüktür. Kendisini en büyük büyücü olarak görür. Arkadaş edinmez ve insanları kandırmakta ustadır.

1. DARTH VADER (Yıldız Savaşları)

darthvader

   Kötülerin kötüsüdür. Kötüden ötesi çok zalimdir. En yakınındaki kişiyi bile başarısız olursa yok etmekten geri durmaz. Kara pelerin ve zırhı tüm Jedi savaşçılarına umutsuzluk aşılar. Onların en büyük düşmanıdır Vader. Sith İmparatoru da olan Darth Vader, kötülüğün en büyük temsilcilerinden olsa da zamanla iyi tarafa doğru kaymıştır. Bu hareketiyle yoldaşlarını hayal kırıklığına uğratmıştır. Ne zaman iki kötü bir araya gelse bu döneklikten bahsetmeye başlamıştır. Ama ne kadar sonradan iyiliğe göz kırpsa da kötülüğün babalarından birisidir kendisi. Öyle ki büyük bir kötülük partisi kurulsa genel başkanlığa mutlaka kendisi getirilir.

BONUS: KÖTÜLÜKLER ÜLKESİ

   Düşündüm de bu 5 kötünün bir ülke kurup yönetmesi gibi bir durum olsaydı ne olurdu acaba. Bence siyasi yapılanma aşağıdaki gibi olurdu:

Başbakan: Darth VADER
Cumhurbaşkanı: Lord VOLDEMORT
Ulaştırma, Denizcilik Bakanlığı: Davy JONES
Hazine Müsteşarı: SAURON
Ana Muhalefet: JOKER


Konuyla İlgili Video:


Yazımı okuduğunuz için Teşekkür ederim.Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyiniz.

14 yorum:

 1. Nedense ben kötüleri seviyorum filmlerde :) Bence çok farklı bir katılmaları var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende sizin gibiyim :) İlginiz için teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Kötüleri bilmem ama dexter, sherlock, lie to me ve prison break benim favori yabancı dizilerim :) elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 3. Kötü karakterler filmlere renk katıyor. Ben onları daha çok seviyorum sanki. Ama görsel olarak bakınca Karayip Korsanlarını genel olarak pek sevmemiştim.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karayip korsanları ilk üç filmi bana göre gayet başarılıydı ama dördüncü film için aynısı söyleyemeyeceğim..İlginiz için teşekkür ederim..

   Sil
 4. Kötü karakter olmasa film olmazdı heralde. .

  YanıtlaSil
 5. Yüzüklerin Efendisi filmindeki yüzüğün ne işe yaradığını unutmuştum. Hatırlatma anlamında çok iyi oldu.
  Film dünyası, yin varsa yang da var demiş. İyi, kötü olmadığında yavan kalıyor, kötü de iyi olmadığında çekilmez oluyor sanki. Film dünyasında denge bu şekilde sağlanagelmiş hep.
  Derleme çok hoşuma gitti.:) Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Bir an için giriş de Johnny Depp’i görünce hadi canım demiştim ki asıl rolü Davy Jones üstelenmiş meğer :)
  Dart Vader idealist ruh, severim :)
  Sauron zararsız bence :)
  İşin için de büyü sihir olunca Lord Voldemort ürkütüyor :)
  Favorim Joker’ya, muhalefet olayı cuk olmuş ;)
  Kötülükler ülkesi için oluşturduğunuz teşkilat birleşse IMBD:9 alır, bütçe sağlam olurdu, bir el atsınlar ki ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu kötüleri en azıyla bir filmde olmasa da bir animasyon filminde bir araya getirip karşısına kahramanları çıkartsınlar bakın o zaman nasıl olacak :) ilginiz için teşekkür ederim...

   Sil
 7. Bazı fotoğraflara bakamadım bile..:) Filmi denk gelirse filmde aynı şey oluyor. Bakamıyor maalesef.. Ama kötü karakter olmadan da film olmuyor..:)
  Sevgiler..

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!