4 Mayıs 2016 Çarşamba

G.O.R.A Filminden İnce Espriler

gora-1

   DİKKAT! Bu yazıda filmi izlemeyenler için filmde ne olduğuna dair önemli ipuçları vardır. Eğer filmi izlemediyseniz okumanız önerilmez ve hemen filmi izlemeniz tavsiye edilir.

   2004 Yılında vizyona giren G.O.R.A filmi yaklaşık 5 milyon izleyici sayısıyla o zamana damgasını vurmuştu. Cem Yılmaz bu filmle birlikte büyük bir yükselişe geçmişti. Bununla birlikte filmin Bilim Kurgu tarzında olması da ayrıca önemliydi. Nitekim bu tarzda bir filmin de yapılabileceği ve izlenebileceği görülmüş oldu. Yıllar geçse de etkisi eskimeyen bu filmi açıkçası defalarca izlemek gerekir. Filmde çok sayıda gönderme ve espri mevcut. Öyle ki adeta filmin her köşesine ince espriler döşenmiş. Bu esprileri keşfetmek için filmi dikkatle tekrardan izlemek gerekir. G.O.R.A filmini en son izlediğimde ilk izlediğimde fark etmediğim yeni espriler keşfettim ve bunları paylaşmak istedim. İşte onlar:

1. Adamlar İngilizce Saydırıyor

   Filmi izleyenler bilir. İlk sahnede uzay gemisinin içinde herkes İngilizce konuşuyordur. Daha sonra Kuna (Şafak Sezer) Komutan Logar'a gider ve konuşmaların Türkçe'ye çevrilmesini söyler. Film böylece başlar. Filmin başındaki bu sahnedeki İngilizce konuşmalar dikkatimi ilk izlediğimde çekmemişti. Fakat sonradan izlediğimde bu konuşmalarda adamların bolca sövdüğünü fark ettim. Aslında bunu anlamak için İngilizce bilmenize gerek de yok -nitekim bende bilmiyorum-. İngilizce de ünlü bir küfür vardır izlediğinizde sık sık onu duyacaksınız zaten.

2. Adamlar Devrim Yapıyor Biz...

   Kuna, Komutan Logar'a sorar. "Neden insanlardan bu kadar çok nefret ediyorsunuz?" ve Komutan Logar hem anlatır hem hayal eder. İşte o hayal sahnesinde bir tarih belirir: 14 Temmuz 1789! Bu tarih size tanıdık geldi mi? Bu tarih Fransız İhtilali'nin tam tarihidir. Cem Yılmaz'ın ince esprilerinden birisi işte. Millet o tarihte devrim yaparken biz uzaylı taşlıyorduk demeye çalışıyor galiba:

1789

3. Darbe Mağduru Erşan Kuneri!

   Filmi izleyenlerin aklından hiç çıkmayan bir karakterdir Erşan Kuneri. Bob Marley Faruk (Rasim Öztekin) filmcilik serüvenini anlatırken onu hayal eder. Ve hayalde yine bir tarih belirir 12 Eylül 1980! Dışarıda tanklar gidiyordur. Erşan Kuneri ise yeni kırmızı noktalı filmler peşindedir. Faruk ise yeni bir proje ile yanına gelir. Ama darbe Erşan Kuneri'yi es geçmez. O da darbe mağduru olur. Tabii proje de unutulur:

1980

4. Kafalar İyiymiş

   Aslında o kadar ince espri de değil ama enfes espri. Garavel (Özkan Uğur) örtüyü kaldırır. Altında Arif'i dünyaya geri götürecek uzay gemisi vardır. Geminin ismi: KA-FA 1500. Yaratıcı bir isim ve espri daha ne diyeyim:

kafa-1500

5. KarosNives Boyaları

   Arif'e güç yüklendikten sonra Garavel verir eline boyayı evini boyatmaya başlar. Arif, fırçasını boya kutusuna batırırken bir marka görünür: KarosNives. Eee ne var bunda. Bir de bunu tersten okuyun bakalım: SevinSorak. Bu da kim? Hiç kimse. Bunlar filmin iki yapımcısının soyadları: Nuri Sevin ve Ömer Faruk Sorak. Anlaşılan yapımcılarını göz kırpmış film:


sorak-sevin

BONUS: Yok Artık

    Utana sıkıla paylaştığım bir espri daha. Arif ' e karışık güç yüklenecektir. Karışık kaset makineye takılırken, takılı olan kaset dikkat çeker:

ta-oYazımı okuduğunuz için Teşekkür ederim.Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyiniz.

6 yorum:

 1. Filmi izleyeli baya uzun süre olmuştu. Gözümden kaçan yerler de olmuş yada unuttuğum. Çok güzel bir konuydu. Benim hatırladığım yaşlı amcayı arabaya bindirdiği sahne. Yine yabancı küfürlü müzik açıyordu, bunlar senin büyükleri tanımaz diye. Güzel göndermeydi o da.. Elinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa o sahneyi hiç unuttum ya :) İlginiz için teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Cem yılmaz'ın filmlerini beğenerek izliyorum.. Espri zekası muhteşem.. Seyirciyi itmiyor..

  YanıtlaSil
 3. Filmi izlemiştim ama kaçırdığım espriler olmuş burada görünce fark ettim. :) Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. Yazıyı ilk gördüğümde filmi tekrar izleyeyim dedim ama bir türlü vakit ayıramadım. Tekrar izlenecek filmlerden olduğunu düşünüyorum. Karos Nives! Fark etmeden geçiyoruz hep sahneleri, objeleri. Daha kimbilir neler gömmüşlerdir filmin içine.

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!