a

İnternet Sitelerinin Geçmişine Yolculuk

ınterarsız

   Ülkemizin internet geçmişi yıllar öncesine dayanıyor. Kablolu internet 1998 yılında kullanılmaya başlanırken kablosuz dediğimiz internet ise 2001 yılından beri kullanılıyor. Aslında o kadar yaşlı olmasa da geçirdiği değişim interneti adeta başlangıç aşamasından çok daha farklı noktalara getirmiş durumda. Artık çoğu temel işlerimizi dahi onsuz halledemiyoruz. Bu durum iyi mi kötü mü tartışılır. Zaten konumuz da bu değil. Konumuz internet sitelerinin geçmişi. Hatırı sayılı geçmişi olan bazı sitelerin geçmiş hallerine bakabileceğinizi biliyor muydunuz? Hatta kendi sitenizin geçmiş haline bile bakabilirsiniz. Nasıl mı? İnternet arşiv sitesi sayesinde.

   Öncelikle buraya tıklayarak arşiv sitemizi açıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Resimleri üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz:


   Kırmızı kare içine aldığım yere geçmiş halini görmek istediğiniz siteyi yazabilirsiniz. Ben kendi blogumu yazdım. Blogumu 2014 yılında açmıştım. Arşivde ise 2015 yılına ait halini görebildim. Zaten aşağıdaki görüntüden de anlayacağınız üzere hangi yıllardan görüntülerin olduğu gösteriliyor. Ona göre bir tarih seçip o tarihteki haline bakabiliyorsunuz:

ıntetrter

   Ve işte blogumun 2015 yılına ait bir görüntüsü. Bence bu siteyi kesinlikle kullanmalısınız çok zevkli:

antenkarasal

NOT: Eğer blogunuzu aratıyorsanız fakat geçmişine dair görüntüler gelmiyorsa daha sonraları tekrar deneyin. Ben ilk denediğimde olmadı daha sonra oldu.


Yazımı okuduğunuz için Teşekkür ederim.Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyiniz.
Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

4 yorum

Anında yorum
Saadet Uslu
YAZAR
28 Ocak 2017 12:51 Sil

Bir ara deneyeyim ben bunu. Şimdi tatil zamanı ya evde 2 delikanlı ile nete girdiğim zamanlar kısıtlandı.

Cevapla
avatar
Mehmet Ali
YAZAR
29 Ocak 2017 15:44 Sil

İlginiz için teşekkür ederim :)

Cevapla
avatar
29 Ocak 2017 18:12 Sil

Wayback'e girip haberseyrini arattım ama 'arşivlenmedi' diye bir uyarı çıktı. Özlem giderecektim, kısmet değilmiş.
Site silinirse bir yerlerde arşiv var demek ki...

Cevapla
avatar
Mehmet Ali
YAZAR
29 Ocak 2017 21:11 Sil

Ben de ilk girdiğimde öyle demişti sonradan girdiğimde geçmiş halini görebilmiştim. Yani sonraki zamanlarda tekrar deneyin derim. İlginiz için teşekkür ederim :)

Cevapla
avatar

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız! Kod DönüşümKod Dönüşüm EmolojiEmoloji