a

Sizleri Şaşırtacak 3 Bilimsel Gelişme

bilim-ilginc

   Bilim hayatımızın her noktasında kendisini göstermeye devam ediyor. Uzun yıllardır ülkemizde hak ettiği değeri göremese de dünyanın çeşitli yerlerinde hala en hakiki mürşit bilimdir. Bu doğrultuda bilim insanları hayatımızı kolaylaştıracak ve meraklarımızı giderecek bilimsel çalışmalarına devam ediyorlar. İşte son yıllarda gerçekleştirilen bu çalışmalardan sizleri şaşırtacağını düşündüğüm 3 adet gelişmeyi yazmak istedim. Bu gelişmeler hem ilginç hem de gerçekten mükemmel. Ayrıca bilimin ne noktalarda olduğunu göstermek açısından da birer örnek. Fazla uzatmadan sizleri şaşırtacak 3 bilimsel gelişmenin ne olduğunu yazayım.

1. Vejeteryenler Et Yiyebilecek (mi)

etlaborutvur

   Aslında vejeteryenler çeşitli sebeplerden et yemiyor. Ama en genel sebeplerden birisi bu etlerin bir canlıya ait olması. İşte bilim insanları buna bir çözüm bulmak istemişler. Sadece buna da değil dünya nüfusunun çoğalmasıyla oluşacak et yetersizliğini de çözmek istemişler. Hiçbir hayvanı kesmeden et elde etmeye yönelik çalışmalar yapılıyor. Laboratuvar ortamında hayvanlardan alınan kök hücreler kullanılarak et üretiliyor. Şimdilik bu üretim istenilen seviyede olmasa da geliştirmek için çalışmalar devam ediyor. Anlayacağınız ileride sofralarımızda laboratuvar ortamında yetiştirilmiş etler görebiliriz. Sağlıklı olur mu olmaz mı orasını bilemem tabii. Ama her geçen gün artan dünya nüfusunu beslemek için bu tür çözümlere ihtiyaç var değil mi?

2. Çok Erken Doğumlara Yeni Umut: Yapay Rahim

rahim-yapay

  Çeşitli sebeplerle gerçekleşen çok erken doğan bebeklerin ne yazık ki çoğu hayatını kaybediyor. Hayatta kalanların çoğu ise engelli oluyor. İşte bilim insanları bu duruma da çözüm üretmek istiyorlar. Buna yönelik ilk elle tutulur girişim ise çok yakın bir zamanda başarıyla sonuçlandı. Bilim insanları beklenenden erken doğan kuzuları yapay rahim ortamına benzer plastik bir kesenin içinde yaşatmayı başardı. Yapay rahim diyebileceğimiz bu gelişmenin 5 yıl içerisinde insanlar üzerinde kullanılması bekleniyor. Ayrıca 10 yıl içinde de kullanıma sokulması planlanıyor. Görünüşe göre erken doğumlar yakın bir zamanda insanlar için bir sorun olmaktan çıkabilecek.

3. Mars'da Tarım Yapmak

tarım-mars

   Kulağa ne kadar imkansız gibi gelse de bilim bunun üzerine de çalışmalarını yürütüyor. Bilindiği üzere yakın gelecekte insanoğlu Mars gezegenine bir koloni yollayıp yerleşmeyi düşünüyor. Bu koloni oraya giderken yanında bir miktar yiyecek götürecek. Peki ya sonra? İşte bunun için Mars gezegeninde bir şekilde ürün yetiştirmeleri gerekecek. Hollandalı bilim insanları bunu düşünerek Mars toprağına benzer bir toprak üzerinde ürün yetiştirmeye çalıştı. Ve sonuç başarılı! Toprakta yetişen ürünlerin bünyesinde sağlığa zararlı maddelere rastlanmadı. Bu deney ileride Mars'taki dostlarımız için hayati değere sahip olabilir.


Yazımı okuduğunuz için Teşekkür ederim.Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyiniz.

Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

14 yorum

Anında yorum
7 Mayıs 2017 14:01 Sil

Daha neler olacak kim bilir..Her geçen gün yeni bilgiler ve gelişmeler.

Cevapla
avatar
7 Mayıs 2017 18:40 Sil

marsta tarım yapma fikri bana dnya savaşlarının sinyallerini veriyor. ırkı yok edip, orada seçilmişlerden yeni bir hayat kuracaklarmış gibi bir şey.

Cevapla
avatar
7 Mayıs 2017 20:45 Sil

İlginiz için teşekkür ederim :)

Cevapla
avatar
7 Mayıs 2017 20:46 Sil

Bu çok ileride yaşanabilecek bir durum zaten dünya giderek ırkların hakimiyetinden öteye gidiyor. Şu anda ırkçılık yeniden yükselse de bu durum geçici dünya ırklar ötesi bir hayata evrilecektir. İlginiz için teşekkür ederim :)

Cevapla
avatar
7 Mayıs 2017 21:27 Sil

İlgiyle okudum yazınızı sevgili Karasal Anten, maalesef bilim dünyanın ciğerine kadar işlemişken biz hala üfürük ve fallarla bulmaya çalışıyoruz yolumuzu. Maalesef çok acı bu durum. Sevgiyle kalın.

Cevapla
avatar
Fatma ÜZMEZ
YAZAR
8 Mayıs 2017 13:28 Sil

sonuçlarını merakla bekliyorum, bakalım daha nasıl teknolojik gelişmelere şahit olacağız....

Cevapla
avatar
Saadet Uslu
YAZAR
8 Mayıs 2017 14:19 Sil

Yapay rahim çok faydalı bir araştırma. Sonuçta çocuk isteyen ama sağlık nedenlerinden hamileliği tamamlayamayan anne adayları var. Bu tür gelişmelerde tek sorun pahalılık ve geniş bir kesime ulaşamaması sanırım..

Cevapla
avatar
8 Mayıs 2017 17:55 Sil

İlk ikisi çok etkileyici gelse de 3.süne çok şaşırdım doğrusu.. İnsanlık marsa mı yerleşecek yoksa.. İlginç.

Cevapla
avatar
8 Mayıs 2017 20:53 Sil

Umarım biz de yolumuzu bilime çeviririz. İlginiz için teşekkür ederim :)

Cevapla
avatar
8 Mayıs 2017 20:53 Sil

İlginiz için teşekkür ederim :)

Cevapla
avatar
8 Mayıs 2017 20:55 Sil

Evet pahalılık bir sorun. Fakat aslında çoğu tıbbi gelişme başlarda bu sorunu yaşamış daha sonra geniş kitlelere bir şekilde ulaşmış. Yani kısa vadede olmasa da uzun vadede bu sorun aşılır. İlginiz için teşekkür ederim :)

Cevapla
avatar
8 Mayıs 2017 20:57 Sil

Mars'a yerleşmeye yönelik Mars One projesi var ve bu projeye göre yakın bir zamanda (en azıyla bi 10-20 sene içerisinde) Mars'a koloni gönderilmesi planlanıyor. Gerçekleşir mi? Neden olmasın :)

Cevapla
avatar
12 Mayıs 2017 16:37 Sil

Kök hücrelerle et üretimi çok ilginç geldi bana. Doğal kaynakların tukenmesi durumunda işe yarar.
Ayrica ete alternatif yiyecek araştırmasini destekleyenler arasinda fast food zincirleri var midır acaba sorusu takıldı aklıma.

Cevapla
avatar
13 Haziran 2017 11:31 Sil

Mars'taki çok ilgimi çekti..

Cevapla
avatar

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız! Kod DönüşümKod Dönüşüm EmolojiEmoloji