a

Ama Bir Leyla ile Mecnun Değil Sorunsalı

sorunsalLM

    Ülkemizde yerli dizilerin kalitesinin ne durumda olduğunu hepimiz az çok biliyoruz. Burada bu kaliteyi sorgulayıp da bilmişlik taslamaya çalışmayacağız. Zaten bunu bizim yerimize yapanlar çokça var. Burada bizi ve eminim çoğunuzu rahatsız eden bir sorundan bahsetmeye çalışacağız. Tabii şunu belirtmekte fayda var bu yazıyı yazarken linç yemeyi göze almış durumdayız. Birazdan yazacaklarımızı okuduğunuzda bunu neden söylediğimi anlayacaksınız.

Leyla ile Mecnun : Araf Getiren Dizi

    Leyla ile Mecnun dizisi hayatımıza girdiğinde hepimiz onu çok sevdik ve benimsedik. Kendine has bir mizahı olan ve karakterleriyle adeta harikalar yaratan bu dizi çeşitli garip sebeplerden dolayı doğru düzgün bir final yapamadan hayatımızdan çıktı. Aslında çıkmadı sadece televizyonlara veda etti. Neyse efendim sonuç olarak Leyla ile Mecnun unutulmayan diziler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bugün sokağa çıkın gelmiş geçmiş en iyi dizi nedir diye soru sorun çok sayıda Leyla ile Mecnun cevabı alırsınız. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Sıkıntı, Leyla ile Mecnun sevgimizi biraz abarttığımızda çıkıyor.

    Onur Ünlü ve Burak Aksak Leyla ile Mecnun'un mutfağında çalışan tabiri caizse onu oluşturan adamlardır. Bu iki adam Leyla ile Mecnun sayesinde geniş bir kitle tarafından tanındı. Bu elbette iyi bir şey. Fakat bu durumun bu iki adama getirdiği olumsuz bir etkisi de var. Artık bu iki abimiz ne iş yaparlarsa yapsınlar  hatta önceki işleri bile Leyla ile Mecnun işiyle kıyaslanıyor. Leyla ile Mecnun dizisi Onur Ünlü ve Burak Aksak'a hem iyi hem kötü oldu. İkisini adeta arafta bıraktı.

Neye Göre Kıyaslama?

adam-görünen    Leyla ile Mecnun'un iyi bir dizi olduğu elbette bir gerçek. Ama bu diziyle türü ne olursa olsun her yapılan diziyle kıyaslamak bizce anlamsız. Tamam komedi dizilerini kıyaslarsın ama geçip de bir dram veya polisiye dizisi ile kıyaslama yaparsan burada bir sıkıntı doğar. Bu daha önce dediğimiz gibi fazla Leyla ile Mecnun sevgisinden doğan bir sorun. Öyle bir sorun ki sadece Leyla ile Mecnun'a odaklanıyoruz ve ötesini görmüyoruz. Her yapılan yeni işe de ayrı bir ön yargı ile yaklaşıyoruz. Ne de olsa Leyla ile Mecnun kadar iyi olamaz değil mi? Ya olursa?

   Onur Ünlü geçtiğimiz aylarda yeni bir işe başladı belki haberiniz vardır. Youtube'da Görünen Adam diye bir internet dizisi yapıyor. Bu dizinin ilk bölümün ardından yapılan yorumlara baktığımızda çoğu yorumun "Leyla ile Mecnun kadar iyi değil" olduğunu gördük. İşte bahsettiğimiz bu. Şimdi diyeceksiniz ki ama aynı kafada işler karşılaştırma yapılması doğal. Biz aynı tarzda yorumları Onur Ünlü'nün çok önceden yaptığı Polis filminde bile gördük. Bakın hem aynı kafada değil hem çok önceden yapılmış hem de dizi değil film! Söylemek istediğimiz bu abartıya kaçan Leyla ile Mecnun karşılaştırmasıdır. Yoksa bizim bu efsane diziyle bir sorunumuz yok. 


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

9 yorum

Anında yorum
23 Temmuz 2017 10:14 Sil

Bazıları kalpde kocaman bir yer ediniyor iste :) simdiki ask dizileri bile biraz sahte geliyor insana dimi :)

Cevapla
avatar
23 Temmuz 2017 11:37 Sil

Aşk dizilerini hiç söylemeyin zaten..İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
23 Temmuz 2017 18:21 Sil

Karşılaştırma yaparken reel olmak lazım. Yorum yapanlar yorumlarını kolaya kaçıp yapmışlar sanıyorum. Önce yapılan işleri unutup sadece yeni yapılan işe odaklanarak eleştiri getirilmeliydi.
Gorunen Adam dizisinden haberim yoktu. Youtube'a bakayım.

Cevapla
avatar
23 Temmuz 2017 18:30 Sil

Aynen karşılaştırma yaparken gerçekçi olmak doğru olacaktır. Görünen Adam dizisi yeni dizi sayılır. İlk 4-5 bölüm izledim fakat doğruyu söylemek gerekirse pek sarmadı. Ama beğenen çok..İlginiz için teşekkür ederiz..

Cevapla
avatar
23 Temmuz 2017 20:08 Sil

İlk 3 bölümünü izledim az önce. Bolumler ortalama 15 dakikadan olusuyor. İlk bölümde Dr. Who dizisi geldi aklıma...
Görünmez olmanın iyi bir şey olmadığına karar verdim:) Konusu ilginç ama bana sürükleyici gelmedi.

Cevapla
avatar
24 Temmuz 2017 07:45 Sil

Sizin yazınız da bir Leyla ile Mecnun eleştirisi değil ama olsun. :)

Şaka bir yana dediğiniz gibi biz bazen elma ile armutu kıyaslayan; önyargıyla yaklaşan bir milletiz. Sabırsızız...

Cevapla
avatar
24 Temmuz 2017 14:12 Sil

İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
cem kazan
YAZAR
26 Temmuz 2017 08:28 Sil

Biz millet olarak her şeyde abartıyoruz. Bir ayarımız yok 😂

Cevapla
avatar
26 Temmuz 2017 11:31 Sil

Aynen :) İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız! Kod DönüşümKod Dönüşüm EmolojiEmoloji