a

Kablosuz Duygu Tespit Edici Cihazlar Geliyor

tespit-duygu

    İnsanoğlunun kendine has özelliklerinden birisidir duygular. Duygularımız sayesinde diğer canlı türlerinden ayrılabiliriz. Bilim duyguların üzerinde elbette sayısız araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmaların ışığında da çeşitli teknolojik gelişmeler de yaşanmıştır. Ancak birazdan okuyacağınız gelişme insan duygularını tespit etme anlamında bir devrim yaratabilir. Nitekim yakın bir zamanda çeşitli alanlarda insanların duygularını tespit etmek için kablosuz bir cihaz hayatımıza girecek gibi görünüyor.

Duyguları Tespit Etmek

    Etik olup olmadığı bir tarafa aslında insan duygularını tespit etmek için mevcut yöntemler var. Fakat bu yöntemler tahmin edeceğiniz üzere şüpheli sonuçlar veriyor. İşte Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde çalışan araştırmacılar da bunu düşünmüş olacak ki duyguları tespit etmek için kablosuz bir cihaz geliştirmişler. Bu cihaz sayesinde gerçeğe yakın sonuçlar elde edilmiş. Daha önce duyguları tespit etmek amacıyla kullanılan yüz tanıma vs. yöntemlerden daha etkili olan bu kablosuz cihazın daha da geliştirilmesi bekleniyor.

    Şimdi diyeceksiniz ki iyi güzel söylüyorsunuz da neden insanların duygularını tespit edecek bir cihaz geliştiriyor ki araştırmacılar ne gerek var. Aslında günlük ortamlarda kullanılmadığı sürece böyle bir cihazın sıkıntı yaratacağını düşünmüyoruz. Bu türden cihazlar mesela polisler için işe yarayabilir. Sorgulamalarda insanların duygularına göre yalan söyleyip söylemedikleri anlaşılabilir. Yine günlük hayatın dışında çeşitli alanlarda kullanılabilir. Bakalım ileride bu duygu tespit edici cihazları nerelerde göreceğiz.

Yararlanılan Kaynak:Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

8 yorum

Anında yorum
28 Temmuz 2017 14:29 Sil

Şirketlerin de işine yarayacak bir cihaz olur. Müşterilerinin duyguları doğrultusunda üretim ve pazarlama imkanı sunar...

Cevapla
avatar
28 Temmuz 2017 14:57 Sil

Evet o türden bir yararı da olacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
Naz
YAZAR
28 Temmuz 2017 21:26 Sil

Günlük hayatın dışında ne kadar kalabileceği meçhul :) Aklıma black mirror ve lie to me dizileri geldi yazıyı okurken :)

Cevapla
avatar
cem kazan
YAZAR
29 Temmuz 2017 08:52 Sil

Günlük hayatta kullanılırsa insanlar birbirine girer 😂

Cevapla
avatar
29 Temmuz 2017 14:42 Sil

İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
29 Temmuz 2017 14:42 Sil

Orası kesin :) İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
29 Temmuz 2017 19:24 Sil

Kadın erkek ilişkilerinde çığır acabilir bu buluş :) Papatyaları yolmaktan kurtuluruz:)

Cevapla
avatar
29 Temmuz 2017 21:58 Sil

Doğru o konuda da işe yarayabilir. İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız! Kod DönüşümKod Dönüşüm EmolojiEmoloji