a

Robotlar Hangi Meslekleri Bizden Çalacak?

meslek-robot

   Robot teknolojisi inanılmaz bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Öyle ki tahminlere göre çok yakın bir zamanda artık insana çok benzeyen robotlar hayatımıza girmiş olacak. Robot teknolojisinin olumlu tarafları olduğu gibi olumsuz bazı getirileri de olacak. İşte bu olumsuzluklarından birisi insanların yaptığı işleri elinden alması olacak. Yani robotlar gelecekte çoğumuzun mesleğini elimizden (ç)alacak. Çoğumuz belki de bu yüzden işsiz kalacağız. Peki robotlar hangi meslekleri elimizden alacak? İşte bu soru üzerinde kafa yoran birisi bir site açmış. Bazı kriterleri bir araya getirerek mesleklerin robotların eline geçme olasılığını yüzde olarak belirlemiş.

   Bahsettiğim siteye buraya tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Girdikten sonra merak ettiğiniz mesleği ingilizce olarak yazın ve robotlar tarafından mesleğin yapılma olasılığına bakın. Belki böylece gelecek adına mesleki anlamda yeni fikirler edinebilirsiniz. Neyse ben merak ettiğim 3 mesleği yazdım ve robotlar tarafından yapılma olasılıklarına baktım. İşte o meslekler:

1. Yazarlık

yazarlik

   Aslında son zamanlarda yapay zekaların basit düzeyde özgün yazılar yazmayı becerdiğini falan duymuştum. Fakat gerçekten bir robotun yazarlık yapma ihtimali bana göre de çok düşük. Yazarlık daha çok insanın aklıyla yapılacak bir iş. Gördüğünüz üzere gelecekte robotların yazar olma ihtimali %3.8. Yani oldukça düşük bir ihtimal. Demek ki robot Orhan Kemal görme ihtimalimiz çok düşük gelecekte.

2. Öğretmenlik / Eğitmenlik

ogretmen

   Çok şaşırdım. Çünkü gelecekte robotların öğretmenlik yapacağını düşünüyorum. Fakat bu sonuç şu yüzden çıkmış olabilir. Eğitim artık ezberci, anlatımcı noktadan yaşayarak öğrenme noktasına taşınıyor. Bir robotun buna ayak uydurması elbette zor. Galiba o yüzden robotların gelecekte öğretmenlik yapma olasılığı çok çok düşük.

3. Aşçı

asci

   Aranızda aşçı olanınız varsa kötü haberi verelim: Gelecekte mesleğiniz robotların eline geçecek. Aslında çok da mantıklı. Robotu yemek yapacak şekilde programla, standart yemekler çıksın. Yine de insanın eli yemeğe değmeli diye düşünüyorum fakat gelecek robotların geleceği ne yapalım.Yazımızı okuduğunuz için Teşekkür ederim.Lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyiniz.

Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

9 yorum

Anında yorum
11 Temmuz 2017 00:42 Sil

Bence komple bizi bizden çalacak 😁 insanlik elimizde kalirsa iyi :)

Cevapla
avatar
20 Temmuz 2017 11:21 Sil

Eyvah ki ne eyvah :)

Cevapla
avatar
20 Temmuz 2017 11:22 Sil

O bile zor gibi görünüyor. İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
20 Temmuz 2017 17:04 Sil

Bir gün geldiğinde Yönetimi bile çalacaklar ve Dünya'yı yönetenler olacaklar gibi geliyor bana. :)

Cevapla
avatar
Nursel Eker
YAZAR
24 Temmuz 2017 11:29 Sil

Hayret, ben de öğretmenliği/eğitmenliği kolayca yapacaklarını düşünmüştüm.

Cevapla
avatar
24 Temmuz 2017 14:13 Sil

Aynı şekilde düşünmüştüm demek ki bazı faktörler yüzünden bu olmayacak en azıyla olma olasılığı düşükmüş.İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
cem kazan
YAZAR
25 Temmuz 2017 08:16 Sil

Dünyada bilmem de bizim ülkede zor gibi geliyor. Bizim millet kanlı canlı bir adam ister karşısında 😂

Cevapla
avatar
25 Temmuz 2017 16:39 Sil

Bizim milletin alışması çok zor olacaktır aynı fikirdeyim :) İlginiz için teşekkür ederim :)

Cevapla
avatar

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız! Kod DönüşümKod Dönüşüm EmolojiEmoloji