27 Ağustos 2017 Pazar

İdrardan Elektrik ve Şarj Üretmek

şarj-elektrik-idrar

    İnsanoğlu enerji üretimi konusunda her zaman alternatif arayışlarda bulunmuştur. Bu arayışlar çerçevesinde elektrik üretimi konusunda da farklı kaynaklar her zaman denenmiştir. Birazdan yazacağımız son başarılı deneme bizleri şaşırtacak düzeyde. Bu başarılı girişim bilimin ve teknolojinin ne kadar ileri gidebileceğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

İdrardan Elektrik ve Şarj Üreten Cihazlar Yapıldı

    İngiltere'nin Bristol kentinde bilim insanları idrar ile çalışan iki cihaz üretmiş. Bu cihazlardan birisi idrar sayesinde elektrik üretirken diğeri şarj üretiyormuş. Şimdilik üretim kapasiteleri düşük miktarda olsa da bu kapasiteyi artırmak için çalışmalar yapılıyormuş. Cihazların içinde bulunan mikroorganizmalar şarj ve elektrik üretimini sağlıyormuş. Bu mikroorganizmalar idrarın içindeki bakteriler ile beslenip üretimi gerçekleştiriyormuş. Ne muhteşem değil mi?

    Bu gelişme bizlere 1995 yapımı Su Dünyası adlı bilimkurgu filmini hatırlattı. O filmde de denizci abimiz ufak teknesinde idrarını arıtıp temiz bir su elde ediyordu. Evet belki aynı bir gelişme değil fakat daha da iyisi. Bakalım ileride daha neler göreceğiz.Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

5 yorum:

 1. Şehir hayatında elektrik olmazsa olmazlarimizdan...
  Mikroorganizmalarin nasıl elektrik üretebildiğini anlayamadım ama fikir ve düzenek çok ilginç geldi bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mikroorganizmalar bakterilerle besleniyor ve muhtemelen bu sırada bir enerji açığa çıkıyor..

   Sil
 2. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Çöplerden elektrik üreten ülkeleri duymuştum.
  Şaşırdığım ve yeni bir bilgi. teşekkürler...

  YanıtlaSil
 3. Minik oğlum uzaya, astronotlara merak sardı. Bana onlarla ilgili sorular sormaya başladı. Ben de hadi gel astronotların videolarını izleyelim birlikte dedim. Videolardan pek çok şey öğrendik. Öğrendiğimiz şeylerden biri de, astronotların sınırlı su depoları olduğu için atık sularını arındırıp tekrar kullandıklarıydı. Buna idrar da dahil...
  İdrarı arındırıp tekrar içiren bir teknoloji, İdrardan enerji de üretebilir..:) Geri dönüşümün geldiği son nokta..:)

  YanıtlaSil
 4. Ah su dünyası harika bir filmdi:) İdrar ve şarj fikri çok ilginçmiş:)

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!