a

Robotlar İntihar Eder mi?

intihar-robot

    Garip bir soru farkındayız. Fakat robotları insanlara daha çok benzetmeye çalışmamız bu türden soruları da akıllara getirmiyor değil. Mesela onlara duyguları yüklemeyi başarsak bunlar yarın öbür gün aşk acısıymış falan filan intihara kalkışmaz mı? Bizce mümkün. Neyse gevezelik yapmayı bırakıp konumuza daha akıllıca odaklanalım. Geçtiğimiz günlerde bir haber gördük. ABD'de bir güvenlik robotu intihar etmiş. Önce bu olayı anlatalım daha sonra robotlar intihar eder mi ona değinelim.

Kendini Suya Attı!

intihar-robot2
    Amerika'da çoğu alışveriş merkezinde güvenlik robotları yavaş yavaş kullanılmaya başlanmış. İşte bu güvenlik robotlarından birisi olan Knightscope K5 sıcaktan mıdır yoksa farklı bir sebepten midir bilinmez kendisini bir anda süs havuzuna atmış. Tabii devreleri falan hep yanmış doğal olarak. Bu olay üzerine robotun etrafı hep görevliler tarafından sarılmış ve tıpkı intihar eden bir insanmış gibi çeşitli bulgular toplanmış. Robotun neden intihar ettiği ise halen bilinmiyor. Peki sebebi ne olabilir? Robotlar gerçekten intihar edebilir mi?

Bilim Kurgu mu Sistemsel Hatalar mı?

    Az önce yazdığımız olaydan sonra robotun neden kendini suya attığı konusunda farklı görüşler ortaya çıktı. Kimileri robotun gelecekte yaşanacak olumsuz durumları ön gördüğünü ve bu yüzden intihar ettiğini düşünüyor. Fazlaca Terminatör kokan bir yaklaşım bizce. Diğer taraftan robotun sistemsel bir hatadan dolayı suya atladığı fikri daha akla yatkın görünüyor. 

    Robotların bir insan gibi düşünmediklerini bildiğimizden onların insanlar gibi intihar etmeleri bizce zor. Daha çok robotların intiharı olarak adlandırabileceğimiz olaylar genellikle sistemsel hatalardan kaynaklanabilir. Onlar öyle programlanmadığı sürece kendilerine zarar verecek bir harekette bulunamazlar. Nitekim inisiyatif onların elinde değil. Tabii ileride daha farklı gelişmeler yaşanırsa, robotlar inisiyatif alabilirlerse orası ayrı. Ama şimdilik bir robotun kafamızdaki anlamıyla intihar etmesi olanaksız gibi bir şey.


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

9 yorum

Anında yorum
Derya
YAZAR
6 Ağustos 2017 20:07 Sil

Etkinligime katildiginiz için tesekkür ederim. Her iki blogumla da takipteyim 😊

Cevapla
avatar
6 Ağustos 2017 20:31 Sil

Teşekkür ederiz :) Biz de her iki blogunuzu takipteyiz :)

Cevapla
avatar
8 Ağustos 2017 13:39 Sil

Robot bile bu Dünyada ki pisliklere dayanamamış 😀

Cevapla
avatar
8 Ağustos 2017 16:46 Sil

İleride duygusal düşünen ve kendi iradeleriyle hareket eden robotlar olursa neden olmasın ? Onu da görürüz belki ömrümüz yeterse :)

Cevapla
avatar
10 Ağustos 2017 11:36 Sil

Olabilir valla :) İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
10 Ağustos 2017 11:37 Sil

Bizce yakında göreceğiz..İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
meczup yazar
YAZAR
11 Ağustos 2017 15:34 Sil

Artık robotlar bile intihar ediyorsa durum vahim desenize :)

Cevapla
avatar
12 Ağustos 2017 19:03 Sil

Çok vahim çok..İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
meczup yazar
YAZAR
13 Ağustos 2017 14:21 Sil

Rica ederim ben teşekkür ederim :)
Gerçekten çok ilginç bir paylaşım olmuş. İlk kez duydum. Sevgilerimle.

Cevapla
avatar

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız! Kod DönüşümKod Dönüşüm EmolojiEmoloji