a

Yerli Mini Diziler Çoğalıyor

börü-cember

    Çok çok uzun süreleri ve hep aynı konuları işlemesi sebebiyle yerli dizilerimiz eski çekiciliğini yavaş yavaş kaybediyor. Gençlerimiz artık internetin daha da fazla yaygınlaşması ile normal olarak yabancı dizilere yöneliyor. Çünkü onlar daha kısa ve konuları daha yaratıcı. Birileri bu gidişatı sonunda fark etmeye başladı. İlk olarak internet dizilerimiz olmaya başladı şimdi de ekranlarda mini dizilerimiz çoğalıyor. Bu yazımızda ekranlarımızda kendini hissettirmeye başlayan bu değişime değinmek istedik.

Çember ve Börü

    Aslında tek sezonluk "İçerde" dizisinin başarısını da katarsak izleyici artık daha kısa süren etkileyici dizilere yöneliyor diyebiliriz. Yani yavaş yavaş eski alışkanlıklar terk ediliyor gibi. İşte bu durumu fark eden yapımcılarımız bu yeni yönelime uygun işleri piyasaya sürmeye başladı. Bizce de çok iyi yaptılar. Aşağıda örneklerini verelim hemen.

    Kanıt dizisinin yapımcıları tarafından bu yaz sezonunda yeni yönelime uygun Çember dizisi çıkarıldı. Dizinin her bölümü en fazla bir buçuk saatti ve sadece 6 bölüm sürdü. Bir bakıma Türk usulü mini bir dizi diyebiliriz. Çember dizisi öyle kalitesiz bir iş de değildi. Gayet kaliteli her bölümü film tadında güzel bir işti. İçinizde Kanıt tarzı polisiye işleri seven varsa mutlaka izlesin deriz. 

tanitim-börü    Elbette Çember dışında başka girişimlerde var. Bu girişimlerden birisi de Börü dizisi. Dağ I ve Dağ II filmleriyle önemli bir başarıya imza atan Alper Çağlar bu sefer televizyona damga vurmaya hazırlanıyor. Televizyon için her bölümü 1'er saatten toplam 6 bölüm olacak Börü dizisini hazırladı. Dizi bu Eylül'de büyük ihtimalle Star Tv'de görücüye çıkacak. Ayrıca dizinin finalinin sinemada gösterilmesi gündemde. Yani Alper Çağlar yine farklı bir işe imza atmaya çalışıyor. 

    İşte bu tarz girişimlerle ekranlarımızın yakın bir zamanda dönüşüm geçirebileceğini görüyoruz. Özellikle yayınlanan mini dizilerin tutulmasıyla yapımcılar daha kısa ve etkileyici işlere dönüş yapabilirler. Aslında bu özümüze dönmek gibi bir şey olacak. Çünkü bundan 14-15 sene öncesinde dizilerimiz bu kadar uzun değildi ve daha etkileyiciydi. Neyse bu da ayrı bir yazının konusu olabilir.

Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

10 yorum

Anında yorum
10 Ağustos 2017 12:57 Sil

Bu yaz 3 yeni yazlık diziye başladım ve 3-4 bölümden sonra takibi bıraktım. Bir yerden sonra konu orjinalligini yitiriyor. Ağır çekimler, uzun reklamlar, uzun özetler sıkmaya başlıyor. Az bölümlü diziler bu tür sıkıntıların önüne geçip dizileri daha izlenir kılabilir bence.
İnternette yayınlanan dizilerde yayınlarınız sayesinde dikkatimi çekmeye başladı. Onlarda uzun dizilerden bıkanlara alternatif olacaktır.

Cevapla
avatar
10 Ağustos 2017 13:15 Sil

Çember dizisi dikkatimi çekti ama birbirinin aynı olan, saçma sapan dizileri izlemiyorum.Çemberi de neden bitirdiler anlamış değilim. Sevilen projeleri devam ettirmezler ama saçma salak dizilere 9872351674654 kez senaryo yenileyip temcit pilavı gibi önümüze koyarlar.

Cevapla
avatar
Fatma ÜZMEZ
YAZAR
11 Ağustos 2017 08:54 Sil

Sanırım artık doğru olana yöneliyorlar Çember dizisine göz atıyorum denk geldiğinde

Cevapla
avatar
11 Ağustos 2017 18:00 Sil

''Yerli dizi yersiz uzun''sloganı tarihe karışacak gibi o zaman :)

Cevapla
avatar
12 Ağustos 2017 19:04 Sil

İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
12 Ağustos 2017 19:06 Sil

Aslında bazen tadında bitirmek iyi oluyor. Fakat tabii ekranlarımızda nadir kaliteli işler olduğu için erken bitişler bizi üzüyor..İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
12 Ağustos 2017 19:06 Sil

Mutlaka göz atın..İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
12 Ağustos 2017 19:07 Sil

Umarım tarihe karışır..İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar
19 Ağustos 2017 17:30 Sil

Diziler çoğalıyor ama ben hala tv izleyemiyorum:) Teşekkürler bilgi için

Cevapla
avatar
27 Ağustos 2017 13:57 Sil

Televizyon izlememekte bir seçenek tabii :) İlginiz için teşekkür ederiz :)

Cevapla
avatar

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız! Kod DönüşümKod Dönüşüm EmolojiEmoloji