24 Eylül 2017 Pazar

Televizyonda Boy Boy Çocuklar

cocuklar-boy-boy

    Çocuklar geleceğimiz! Geleceğimizin mimarları onlar. Son günlerde dikkatimizi garip bir durum çekti. Televizyonlarda çocuklar ön plana çıkmaya başladı. İşte bu yazımızda bunun sebebinin ne olacağını ve bu durumun nereye varacağını kendimizce yazmak istedik.Çoğalan Çocuk Programları

    Daha önce televizyonlarımızda çocuklarımızı bu kadar fazla gördüğümüzü hatırlamıyoruz. Elbette zamanında rahmetli Barış Manço'nun  "Yediden Yetmişe" programı vs. vardı. Fakat bu programlarda çocuklarımıza çocuk gibi davranıyorduk. Şimdi ise durum biraz daha farklı. En basitinden bir örnek verelim. Show Tv'de "Güldüy Güldüy" adlı program var bilirsiniz. Bu programda çeşitli yaşlardaki çocuklarımız büyükleri taklit ederek skeçler yapıyor. Bunun dışında Fox Tv'de başlayacak olan "5 Yıldız 10 Numara" adlı programda tanıtımlara baktığımızda aynı paralelde görünüyor. Bu iyi bir şey mi yoksa kötü mü bilemiyoruz. Tabii çocuklarımızın büyükleri taklit etmesi dışında gerçekten onları çocuk gibi gördüğümüz programlarda yok değil. Mesela Show Tv'de "Çocuktan Al Haberi" adlı program bu noktada örnek verilecek güzel bir iş gerçekten.
yetmise-yedi
    Gördüğünüz gibi çocukların ön planda olduğu programlar ne kadar çok değil mi? Tabii bunların dışında reklamlarda, dizilerde hatta filmlerde bile çocukların artık daha çok ön plana çıktığını görüyoruz. Hatta öyle ki siyasette bile çocuklarla propaganda reklamları çoğalmaya başladı. Peki bunun sebebi ne olabilir? Çocuklar neden bu kadar çok ön plana çıkartılmaya başlandı?

Sebepler Sebepler...

    Bu durumun birden fazla sebebi olabilir. Duruma kötü bir pencereden baktığımızda çocukları ön plana çıkartanların onların masumiyetinden yararlanmaya çalıştığını düşünebiliriz. Çocukları bir reyting çeken cisim olarak görüyor olabilirler. Bu çok kötücül bir yaklaşım biliyoruz. Ama açıkçası biz en azıyla siyasetin onları bu doğrultuda düşündüğü kanısındayız. Nitekim tarihte bu tür durumlar yaşanmıştır. İnsanları savaşa çekmek için propaganda aracı olarak çocuklar kullanılabilmiştir. Ne kadar kötücül olursa olsun yabana atılmaması gereken bir sebep bizce.

    Kötücül bir sebep olabileceği gibi çocukların ön plana çıkarılmasının iyi bir sebebi de olabilir. Belki de toplumdaki giderek yok olmaya başlayan neşeyi yeniden canlandırmak istiyorlardır. Nitekim hemen hemen herkes için çocuk neşe demektir. Yine aynı doğrultuda topluma kaybedilen masumiyeti hatırlatmak istiyor da olabilirler. Bizce bunlar mantıklı sebepler olabilir.

    Çocukları daha fazla ekranda görmemizin sebebi saydıklarımızın tümü de olabilir. Bunu yapanlar hem kötü hem de iyi sebeplere sığınıyor olabilirler. Galiba buna da etkinin yayılması deniyordu.


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

5 yorum:

 1. Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz hele birde son dönemde bu yarışmalardan birindeki bir çocukla ilgili sosyal medyadaki durumlar hoş değil gerçekten....

  YanıtlaSil
 2. Özel televizyonlar kar amaçlı kuruluşlar. Çocuk programlarının para kazandırdığı gördüklerinde o alana yönelmelerini normal karşılıyorum. Önemli olan bunu doğru yapabilmeleri. Umarım ileride yasaklamalara sebep olacak durumlar ortaya çıkmaz.
  Çocukların siyasi propaganda aracı olarak kullanılmasını ise mide bulandırıcı buluyorum, antipatiyle karşılıyorum. Hatta tv de gördüğümde resmen geriliyorum. Buna bir son verilmesi gerektiğini düşünüyorum...

  YanıtlaSil
 3. Çocuklar üzerinden para kazanmak da istismardır.
  Ki bunu o kadar çok yapar oldular ki yazık.

  YanıtlaSil
 4. Para kazandiran neyse ona yöneliyorlar maalesef ne veya kim oldugu da önemli olmuyor.

  YanıtlaSil
 5. Para kazanma uğruna hassasiyetler, çocukların psikolojileri hiç düşünülmez oldu.

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!