30 Ekim 2017 Pazartesi

Çok İyi Gidiyorsun WalterMerhaba sevgili okurlarımız;


Epey bir zamandır yazı yazmıyordum. Söyleyecek biz sözüm yoktu belkide...Üniversite bittikten sonra işsiz kalıp eve dönünce söyleyeceklerim de tükendi sanki...Hayatın zorluğu başka şeyler düşündürmüyor insana. Herhalde artık yazmam dediğim bir anda bilgisayarın başına geçtim. Evet hayat zor ama sahip olduğum tek şeyde kelimelerim onları da kaybetmek istemedim sanırım...Dikkat bu yazının hiçbir amacı yoktur isterseniz okumaya bilirsiniz. Zorlanan bir insanın duygularını içerir o kadar herhangi bir şey öğretmez. Öylesi amaçsız bir yazı yani... Birde sizlere dinlemeniz için bir şarkı seçtim. İsterseniz dinlemeye bilirsiniz. Orası tamamen size kalmış..

Üniversiteye başladığımda herkes gibi onlarca hayalim vardı.Zamanla yok oldular sanki gibi hissettim. Üniversite bittiğinde  eve dönmüştüm o kadar yani... Herşey kaybolmuştu...


Evet kayboldu hayallerime sahip çıkamadım.Peşlerinden koşamadım. İtiraf ediyorum korkağım. Elimden gelenin en iyisini yapmadım evet. Sonuç olarak kendimle baş başa kaldım.İnsanın hayallerini kaybetmesinden daha acısı bu durumla yüzleşmek zorunda olması....

Tabi ki tüm suçlu ben değilim sürekli yapamayacağımı söyleyenler de suçlu. İlerde sözel bir alanda çalıştığım için işsiz kalacağımı söyleyenlerde suçlu... Ama en büyük suçlu benim sonuçta benim hayatım benim sorumluluğum altında... Erken vazgeçtiğim için suçluyum. Bu yazıyı okuyup daha önce hayallerinden vazgeçenler de suçlu. Çünkü inandığınız şeye önce siz sahip çıkmalısınız. Önce kendiniz kendi hayatınızın arkasında durmalısınız. Sizin yapmadıklarınız zaten başkaları yapmaz.

Neyse işte inandığım her şey uçup gittiğinde tek başıma kaldığımda çok kızdım hemde neye kızdığımı bilmeden. Biraz daha vazgeçtim.Bir kere düşmeye başlarsanız sonu yoktur. Daha ne kadar düşebilirim dediğiniz anda dahada aşağısı olduğunu görüyorsunuz. Kendime ve halime uzun süre üzüldüm bu arada... Tüm bu telaşların arasında etrafımda ki insanlarla olan hayatımı da devam ettirmeliydim... Önce yıkılan hayallerime ağladım sonra insanlarla güldüm, oturdum. Defalarca öğüt dinledim. Sonra yine ağladım. 

Sonra öğrendim ki:

Eğer kendi paranızı kazanmıyorsanız kendi hayatınıza da sahip değilsiniz. Evde geçirdiğim zamanlarda en iyi bunu öğrendim. Ne kadar donanımlı bir insan olduğunuzun bir önemi yok çünkü siz PARA kazanmıyorsunuz. Herkesin size laf söylemeye hakkı var çünkü kendi PARANIZ yok. Daha önce başarılı bir insan olmanızın bir önemi yok, PARA  kazanmayan başarısızdır. Hayır öyle değil olurmu felan demeyin, evet hayat böyle.  Hayat acımasız ve yalnızca sonuçların önemli olduğu bir yer.

Bende başta bu gerçeğe inanmak istemedim ama sonra kabul ettim. Kabul ettikten sonra alay etmeye 
başladım. Kendimle de alay ettim . Kaybolan hayallerime de üzülmeyi bıraktım ayrıca.


Evet işsizim beceremedim ama zamanım var. Bu ipin ucundan tutup herkese nasıl yapılırmış göstereceğm (Bu arada hala gerçekten yapabilir miyim bilmiyorum, yalnızca deneyeceğim). İsteyen kabul eder isteyen etmez ben hayatımı bildiğim gibi yaşayacağım. İşte uzun bir bunalımın ardından kendime söylediklerim. Tüm gerçekleri kabul ettikten sonra fark ettim ki hayallerimde orda duruyor hiçbir yere gitmemişler.

Herkes aynı şeyleri söylüyor olabilir, kulağımı kapatırım olur biter. Herhangi bir şeye sahip olmadığım için risk almak çokta zor değil. İlk defa kendime ve hayallerime şans vermeye karar verdim.

Evet sevgili okurlarım son aylarda bunları hissediyorum.Zorda olsa ben kendi yolumdan gitmeyi seçtim mutsuz da olsam böyle yapacağım. Olmazsa ucunda ölüm yok ya illaki bir şey olur yani. Yapmadığım şeyler yüzünden ağlayıp üzülmek istemiyorum artık.O yüzden kelimelerime de sahip çıkmaya karar verdim.  

 Bu arada bu yazı tamamda başlık ne ya derseniz "The Secret Life Of Walter Mitty" filminden çok sevdiğim bir replik . Bence hepimizin iyi gittiğini duymaya  ihtiyacı vardır. Filmde bu repliğin kullanıldığı yerde çok anlamlıydı. Ayrıca yazdığım yazıyla çok uyuştuğunu düşündüğüm için filmden karelerde  kullandım. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Hatta ne duruyorsunuz yazı bitti filme geçin hemen:)

Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

3 yorum:

 1. Para ile ilgili sözlerine tamamen katılıyorum. Yıllarca çalıştıktan sonra çocuk bakımını bir başkasına bırakmamak için işi bıraktım ve bir süre sonra aynı şeyleri hissettim. Ki eşim bu konuda öyle biri olmadığı halde...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef para ne kadar değer göreceğinizide belirliyor. Bu çok üzücü bir durum ama toplumdaki yeriniz bile bu şekilde belirleniyor😔

   Sil
 2. Maalesef ki yeni mezun gençlerin işi zor. Bir işe sahip olmayınca, para kazanamayınca hayallere bile ulaşmak zor oluyor. Paranın hakikaten anahtar bir görevi var. Param olmadığı zamanları hatırlıyorum da insanın morali hakikaten bozuk oluyor. İyi bir psikolojiye sahip olmanın anahtarı da para galiba. :(
  Boğaziçi'ni bitirip ilk yıllar babasının yanında emlakçılık yapan bir tanıdığım var. Sözel ya da sayısal'a da bakmıyor bu iş bulma olayı... Taşlar yerine oturana kadar moral bozmama adına dışarıya kulak tıkamakta fayda var gibi.

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!