28 Kasım 2017 Salı

Televizyonlar Bize Dolandırıcılığı mı Öğretiyor?

dolandırıcılık-tv

    Televizyon şüphesiz çoğumuzun uzun süre başından ayrılmadığı bir araç. Bu yüzden bu araç öyle veya böyle hayatımızın içinde ve hayatımızı etkiliyor. Olumlu etkileri bir tarafa olumsuz etkilerinin şu zamanlarda daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu yazımızda televizyonda izlediğimiz bazı dizilerin bizlere aşılamaya çalıştığı yeni bir zarardan bahsetmek istiyoruz. Evet bu zarar yazımızın başlığından da anlayacağınız üzere dolandırıcılık hatta hırsızlık!Bir Zamanlar Mafyacılık Şimdi İse Hırsızlık

dolandiricilik-tvv    Televizyonlarımızda bir zamanlar mafya dizisi furyası olduğunu hatırlayacaksınız.  Bu diziler yüzünden toplumumuzda şiddet arttı. Ufak yaştaki çocuklar bile bundan etkilenip mafya olmak istedi. Bu diziler mafyanın kötü olduğunu anlatmak yerine onu inanılmaz derecede müthiş bir iş olarak ekranlara taşıdı. Günümüzde artık mafya dizileri azalmış durumda. Fakat hala silahların bol bol konuştuğu diziler var orası da ayrı bir konu.

    Geçmişte mafya dizilerinin yarattığı o olumsuz havayı bugünlerde hırsızlık veya dolandırıcılığı şirin bir şeymiş gibi göstermeye çalışan diziler almış durumda. Burada dizi ismi verme gereği duymuyoruz. Keza eminiz sizler de bu dizileri az çok tahmin edersiniz. Bu dizilerde ne yazık ki hırsızlık, dolandırıcılık normal bir olaymış gibi gösteriliyor. Adeta bu kötülükler yüceltiliyor. Nasıl mı? Şu şekilde: Evet dizinin ana karakterleri hırsızlık yapıyor ama zenginleri soyuyor. Sanki böyle yapınca yaptıkları kötü olmuyor da iyi oluyor! Evet dolandırıcılık yapıyorlar ama zenginleri dolandırıyorlar. Çünkü dizinin senaristinin mantığına göre eğer bu şekilde olursa sıkıntı yok (!)

     Televizyonlarda haberleri açıp izleyin hırsızlıkların ve dolandırıcılıkların ne kadar çoğaldığını göreceksiniz. Şüphesiz bunun bir sorumlusu da bu kötülükleri meşru göstermeye çalışan dizilerimizdir. Ne yazık ki şimdiye kadar bunlara karşı bir uyarı dahi yapılmadı. Bakalım daha televizyonlarımızda hangi kötülükleri meşru göstermeye çalışacaklar.  


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

10 yorum:

 1. Toplum sosyal açıdan maalesef çöküşte... Çocukluğumuzun masumluğunu arar olduk... Dizilerin de etkisi olabilir tabi.. Özellikle çocuklar konusunda yeterince hassasiyet göstermeli.. Onlar her şeyden çok çabuk etkileniyorlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki haklısınız..İlginiz için teşekkürler..

   Sil
 2. Dizilerin bu tip kötü yanları var ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen..İlginiz için teşekkürler:)

   Sil
 3. Hiç televizyon izlemiyorum ben ya :) benden kaldı mı acaba :) :) :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pek kalmadı sanırsam..İlginiz için teşekkürler:)

   Sil
 4. Ne kadar haklısınız.Bir de bunun farklı şekillerde yapılanı var.Zengin aileye girmek için olmadığı biri gibi görünen şirin kızımız ya da yakışıklı delikanlımız masum niyetli olarak lanse ediliyor.Bu da bir nevi dolandırıcılık değil mi ?😉😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O da farklı bir dolandırıcılık tabii :)

   Sil
 5. Televizyonu eğlence ve haber alma aracı olarak kullanırdık bir zamanlar. İzlemesi tehlikeli programlar geç saatlerde yayınlanırdı. Sonra hayatımıza yerli diziler girdi. Bir şekilde izlediğimiz bu diziler sayesinde de tanık olduğumuz olumsuz örnekler çok izlendiği için normalleştirildi. Amaan herkes yapıyor, bir şey olmuyor havası esmeye başladı.
  Sigara sağlığa zararlıdır 18 yaşından küçükler içemez örneğinde olduğu gibi dizilere de yaş sınırı konuldu. Olumsuz örnek teşkil edecek davranışlar sergilediği için +7, +13 gibi sınırlamalar getirildi. Bunun gerçekten işlerliği var mı acaba? Maaile bir arada film izlerken 10 yaşındaki çocuk odasına mı yollanıyor? Hiç sanmıyorum. Salonumuza misafir ettiğimiz bu tür dizilere adam akıllı bir denetleme getirilmeli...
  Ya da antenleri çatılardan kaldırıp tv lerin yerine internete bağlı ekranlar mı yerleştirsek? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten gittikçe durum internet odaklı bir televizyona doğru gidiyor..Ama orada durum daha berbat..Televizyonda yine az çok kontrol sağlanabiliyor fakat televizyonu internete taşıdığımız an bu kontrolde kalkıyor..Çözüm galiba anlayışın değişmesinde..

   Sil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!