10 Aralık 2017 Pazar

Akademik Camiayı Şaşırtan Kedi Chester

kedi-fizikci

    Basit bir soruyla başlayalım: Fizikçi kedi olur mu? Evet fizik ve yine evet kedi. Bu ikisi yan yana geldiğinde tek aklımıza gelen bütün kediler dört ayağının üstüne düşer kuralıdır belki de. Şimdi sıkı durun. Bu yazıyı okuduktan sonra akademik camianın içerisinde bulunan fizikçi bir kedinin varlığını öğrenmiş olacaksınız. Hem de makaleler yazan bir kedi. Hem de akademik camiada ismini duyurmuş bir kedi. Daha fazla uzatmayalım. Fizikçi kedimizin sırrı neymiş yazalım.Makaleye Ortak Oldu Hayatı Değişti

    1975 Yılında Prof. Dr. Hetherington kuramsal fizik makalesini yazdı. Makalesini Physical Review Letters adlı dergiye göndermek niyetindeydi. Makaleyi göndermeden önce bir arkadaşına kontrol ettirdi. Hetherington, makalede sık sık "biz" "bizim" ifadelerini kullanmıştı. Arkadaşı tek yazarlı bir makalede böyle ifadelerin olmasının dergide yayınlanma konusunda sıkıntılar yaratacağını söyledi. Hetherington, bu uyarı üzerine makaleyi baştan yazmak yerine dahiyane bir fikir buldu. Kedisi Chester Willard'ı makalesinin eş yazarı olarak gösterdi. İki yazarlı bir makalede "biz" "bizim" ifadelerinin olması sıkıntı yaratmazdı sonuçta. Yaratmadı da. Makalesi yayınlandı. Makalesini okuyan bir araştırmacı onunla konuşmak için kendisini ziyaret etti. Fakat kendisini bulamayınca makalenin diğer yazarıyla konuşmak istedi. Karşısında ise bir insan yerine kedi buldu. Böylece olay ortaya çıktı. Kedi Chester, akademik camiaya girmiş oldu.
chester-kedi

    Kedi Chester'ın tek makalesi Prof. Dr. Hetherington'ın yazdığı makale de değil. Öyle ki fizik kariyerinde hızla ilerleyen kedi Chester tek başına da makale yazmıştır. Bir gün bazı bilim adamları yeni bir fizik makalesi yazmışlar. Makaleden emin olamadıkları için makalenin yazar kısmına kedi Chester'ın ismini koymuşlar. Böylece herhangi bir eksiklik veya hatada Chester'ın suçlanmasını sağlamışlar. Kulağa acımasızca gelse de kedi Chester bu durumdan rahatsız olmamış. Nitekim kendisine akademik camiada yer bulmuş ve adını bilim adamları arasına yazdırmış.

    Son olarak kedi Chester 1982 yılında ne yazık ki aramızdan ayrıldı. Arkasında çok sayıda bitmemiş ve bitmiş makale bıraktı. Ona bilim dünyasına sağladığı katkılardan ötürü saygı duyuyoruz. Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

4 yorum:

 1. Aa iyiymiş."Ben değil Miki yaptı" söyleminin akademik versiyonu :)

  YanıtlaSil
 2. Ne ilginç bir yazı yine. Bunu da benim çocuklara okutmalıyım ben. Umarım okuldan gelene kadar unutmam.....

  YanıtlaSil
 3. Chester olup bitenin farkında mıydı acaba..:)
  Severek okudum. Kaleminize sağlık..

  YanıtlaSil
 4. Çok ilgiyle okudum.Akademik çevreye giren bir kediyi de öğrenmiş olduk böylece :))

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!