17 Aralık 2017 Pazar

BluTv mi Netflix mi? Hangisi Daha İyi?

netflix-mi-blu-tv-mi

    Alanında başarılı iki dev! Televizyon izleme alışkanlıklarımızı değiştiren, televizyonu internete taşıyan iki uygulama: BluTv ve Netflix! Peki hangisi daha iyi? Daha doğrusu hangisi size uygun? Karar vermek zor. İşte bunu kolaylaştırmak için bu yazıyı yayınlıyoruz. Acaba iki platformun avantajları ve dezavantajları neler? Hangisi size uygun merak ediyorsanız lütfen okumaya devam edin.Yerli Bir Girişim: BluTv

    BluTv Doğan Medyanın genç yöneticilerinden Aydın Doğan Yalçındağ'ın bizzat girişimleri ile kuruldu. Tamamen yerli bir girişim yani. Kurulduğu günden beri gittikçe yükselen bir çizgisi var. Ülkemizde günden güne daha fazla kullanılıyor. Netflix'in etkisiyle kurulduğunu söylemek yanlış olmaz bu arada. Elbette Netflix kadar dünya çapında bir etkisi yok. Şimdilik sadece ülkemizde popüler. Zaten BluTv'nin amacı da ülkemizdeki yeni nesil televizyon alışkanlığına hakim olabilmek.
tv-blu

    BluTv içeriklerine baktığımızda yerli içeriklerin daha fazla olduğu göze çarpıyor. Özellikle son yıllarda platforma özel diziler de çekiliyor. (Masum ve Sahipli dizileri gibi) Bu ülkemizdeki televizyon sektörü için güzel bir gelişme. Çünkü ister istemez bu tür yapımlar kaliteyi yükseltiyor. En azıyla millet 2 saat dizi izlemek zorunda kalmıyor. Bunların dışında yerli diziler bakımından güçlü olsa da yabancı dizilere baktığımızda BluTv biraz zayıf duruyor. Bunun sebebi de aslında yerli sektörü daha çok önemsiyor oluşu olabilir.

    BluTv size deneme imkanı da tanıyor. Deneme süresi bittikten sonra ise ayda 12.90 tl ödeyerek platformu kullanmaya devam ediyorsunuz. Fiyat açısından Netflix'e göre daha ucuz olduğunu söylemeden geçmeyelim. 

    Sonuç olarak BluTv eğer yerli diziler izliyorsanız tam size göre. Ama niyetiniz yabancı ağırlıklı dizi izlemek ise bizce pek aradığınızı bulamayabilirsiniz. Bunun dışında yerli filmler açısından da geniş bir içeriği var. En azıyla Netflix'e oranla daha iyi. 

Dünyaca Ünlü: Netflix

    Netflix geçmişi olan bir platform. 1997 Yılında bir eğlence şirketi olarak kurulan Netflix zamanla değişerek günümüzdeki şekline kavuştu ve dünya çapında ses getirdi. Ülkemize kısa süre önce gelen Netflix özellikle yabancı dizi ve filmler açısından zengin içerikler sunuyor bizlere. Dizi ve filmlerin haricinde belgeselleri de gayet kaliteli. Ama yerli içerik bakımından zayıf olduğunu söylememiz gerekiyor. Nitekim özellikle BluTv gibi yerli platformlar kurulunca yerli içerikleri onlara kaptırmaya başladı. Ülkemizde daha çok yabancı dizileriyle ayakta kalmaya çalışıyor şüphesiz.

flix-net

    Netflix tıpkı BluTv gibi size deneme imkanı sunuyor. Deneme süresi bittikten sonra ise 3 farklı ücretlendirmeden birisini seçiyorsunuz. En ucuz 15.99 tl'ye Netflix platformunu kullanmaya devam ediyorsunuz. (Hd izlemek istiyorsanız daha fazla ödüyorsunuz)

     Sonuç olarak Netflix eğer sıkı bir yabancı dizi izleyicisiyseniz tam size göre. Ama niyetiniz yerli dizi veya film izlemek ise bizce burada pek aradığınızı bulamayabilirsiniz. Bunun dışında fiyat konusunda da BluTv'ye oranla daha pahalı olduğunu söylemeliyiz.

Önemli Not: Bu karşılaştırma bana yetmedi. Daha fazla istiyorum diyen varsa buraya tıklayabilir. Başka bir blogger arkadaşımızın bu konudaki yazısını okuyabilirsiniz.


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

6 yorum:

 1. Blutv'yi karıştırma imkanı bulup beğenmiştim. Dizi çok izlemiyorum ama sinema filmlerinin isimlerini görüp beğendiğimi hatırlıyorum... Arkadaş sohbetlerinden bildiğim kadarıyla Netflix yerli sinema açısından çok zayıf. Ki yazdıklarınızda bunu destekliyor.
  Yerli film izlemek için Blutv'ye kaydolmak isterdim açıkçası. Bahsettiğiniz linke de baktım. Blutv'de hd yayınlarda donma var diye yazılmış. Bu hoşuma gitmedi açıkçası.
  Karşılaştırma için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. hımmmm netflix dizileri bağımlısıyız yaniii netten izliyoz yaa. blutv hiç izlemedim :)

  YanıtlaSil
 3. Yabancı diziler daha popüler ülkemizde. O yüzden netflix öne çıkıyor gibi.

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!