a

İnternet Bağımlılığı Kampı

bagımlılık-internet

    Dünya üzerinde 1969 yılından beri internet kullanılmaktadır. Ülkemizde ise internet kullanım tarihinin başlangıcı 1993 yılıdır. Bu tarihlerden günümüze kadar internet her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Günümüzde artık dünya üzerinde internet kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. İnternet hayatımıza kolaylıklar getirdiği kadar bizi bazı sorunlarla da baş başa bırakıyor. Bu sorunlardan en önemlisi belki de ona olan bağımlılıktır. İnternet bağımlılığı artık bazı devletler tarafından ciddi bir sorun olarak görülüyor. Bu yazımızda bu devletlerden olan Çin'in internet bağımlılığına karşı yürüttüğü mücadeleyi yazacağız.

Bağımlılık İçin Askeri Kamplar

bagimlilik-çin    Çin'de internet bağımlılığı inanılmaz düzeye ulaşmış durumda. Verilere göre ülke genelinde çoğunluğu gençler olmak üzere 24 milyon internet bağımlısı var. Çin hükümeti ciddi derecelerde insanlara zarar veren bu bağımlılığa karşı seferber olmuş durumda. Ülke genelinde internet bağımlılarına yönelik çok sayıda iyileştirme kampı kurulmuş. (Şu ana kadar kurulan kamp sayısı: 300 tane) Bu iyileştirme kamplarında bağımlı bireyler askeri disipline tabii tutuluyormuş. Kamp süresi bağımlılığın derecesine göre 90 veya 180 gün sürüyormuş. Bu süre zarfında bağımlı bireyler disiplinle bağımlılıklarından kurtuluyormuş. Anlaşılan Çin hükümeti gerçekten bu bağımlılığı ciddi bir sorun olarak görüyor.

    Sadece Çin değil çoğu ülkenin de yakın bir zamanda internet bağımlılığına karşı bu tarz mücadelelere girişmesi kaçınılmaz bir gerçek. Nitekim doğar doğmaz eline telefon tutuşturulan insanların bu tür bağımlılıklara sahip olması anormal bir durum değildir. Bu durumun insanlara zararlar verdiğini düşünürsek devletlerin buna karşı mücadeleye girişmesi de beklenen bir olay.

    Ülkemizde de son yıllarda internet ve teknoloji bağımlılığına karşı mücadele hareketleri çoğalıyor. Hatta buna yönelik Yeşilay bir yazı bile paylaşmıştır. Bu yazıda bağımlılıktan nasıl kurtulabileceğine dair önemli bilgiler veriliyor. Yeşilay'ın yazısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynak: Bilim ve Teknik dergisinin 2017/Eylül sayısındaki Gürkan Caner Birer tarafından yazılan "İnternet Bağımlılığı" adlı yazıdan yararlanılmıştır.


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

Sonraki Yazı
« Önceki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

7 yorum

Anında yorum
deeptone
YAZAR
4 Aralık 2017 14:07 Sil

hımmm geleceğimiz böyle demek ki :)

Cevapla
avatar
6 Aralık 2017 22:32 Sil

Ne yazık ki böyle görünüyor..İlginiz için teşekkürler:)

Cevapla
avatar
6 Aralık 2017 22:43 Sil

Bizlere verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim.Böylece güzel insanlar tanımaya başladık.Tabi ki sizi takipteyim :)

Cevapla
avatar
cem kazan
YAZAR
7 Aralık 2017 10:25 Sil

Böyle bir kamp Çin’den beklenirdi zaten 😀

Cevapla
avatar
7 Aralık 2017 12:32 Sil

Gerçekten de çağımızın hastalığı da bu galiba ... güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık

Cevapla
avatar
12 Aralık 2017 00:34 Sil

Kızları da kampa almışlar... Yöntem gerçekten de kalıcı bir çözüm sağlamış mıdır merak ettim.

Cevapla
avatar
Derya
YAZAR
28 Aralık 2017 22:38 Sil

Bunu tv de de izlemistim ilginç bir uygulama. Bu kadar kati bir kamp gerekli mi bilemedim.

Cevapla
avatar

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız! Kod DönüşümKod Dönüşüm EmolojiEmoloji