24 Aralık 2017 Pazar

Sinemada 3D Filmler Etkileyici mi Eziyet mi?

eziyet-3d

    3D film teknolojisine istesek de istemesek de artık alışkınız. Sinemaya gelen filmlerden çoğu 3D seçeneği ile karşımıza çıkıyor. Daha doğrusu seçenek demeyelim de zorunluluk diyelim. Çünkü öyle bir anlayış var ki yapımcılar filmleri 3D vizyona soktuğunda filmlerinin daha fazla izleneceğine inanıyor. Aslında biraz haklılar. İnsanlar merak ettiği için 3D filmleri daha çok tercih ediyorlar. Neyse konumuz bu değil. Bu yazımızda sinemada 3D film izlemenin etkileyici mi yoksa eziyet mi olduğunu yazmak istedik.Karanlık Daha da Karanlık

    Sinema salonları neden karanlıktır? İnsanlar izlediği filme daha iyi odaklansın diye. Peki beyazperdenin daha karanlık bir hale gelmesi bu ortamda güzel olabilir mi? Kesinlikle olamaz. 3D gözlüklerinizi taktığınız an izlediğiniz filmin karanlıkta kaldığını göreceksiniz. Bu film izleme kalitenizi oldukça düşüren bir olay. Ne yazık ki buna yönelik çözüm bulmak da şu aşamada zor. O karanlık gözlüğü takmadan filmi izleyemiyorsunuz. Ayrıca o gözlük olmadan elbette 3D filmin bir anlamı olmuyor. Takmak zorundasınız. Hele hele kullandığınız numaralı bir gözlük varsa onun üzerine takmak zorundasınız.

film-3d     Gözlük takan insanlarımızın çoğunun sinemada 3D film izlemekten kaçındığını söylemek yanlış bir tespit olmaz. Çünkü filmi izlemek için gözlük üzerine gözlük takmak zorundalar. Bu çok rahatsız edici bir durum. Filmin karanlıkta kalması yetmiyormuş gibi üst üste takılan gözlükler can sıkıcı. Ha bir de altyazı sorunu var. Sinemada 3D filmlerde altyazı okumak da ayrı bir sıkıntı. Bu da karanlıktan kaynaklanan bir sorun.

     Bunlara bakarak sinemada 3D film izlemek etkileyici olmaktan çok oldukça eziyet çektiren bir durum kanımızca. Eee diyeceksiniz ki izleme kardeşim o zaman. Ama şöyle bir durum var. Ne yazık ki çoğu zaman özellikle aksiyon filmleri sadece 3D seçeneği ile çıkıyor. Yani filmi mutlaka izlemek istiyorsunuz ama 3D dışında başka seçenek yok. Mecbur gözünüz kanayarak izliyorsunuz. Sinemalarımızın 3D takıntısından bu yüzden hemen sıyrılması lazım bizce.     


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

3 yorum:

  1. belki de eski alışkanlıktandır ben sevemedim 3D olayını ve zorda kalmadığım sürece tercih etmiyorum. :)

    YanıtlaSil
  2. En son izlediğimiz 3D film gözlükler ve yayın kalitesinin düşüklüğünden dolayı eziyete dönüşmüştü...

    YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!