31 Aralık 2017 Pazar

Yılbaşı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

yanlışları-yılbaşı

    Öncelikle Karasal Anten blogu olarak yeni yılınızın mutlu ve huzurlu geçmesini temenni ediyoruz. Umarız 2018 yılı hem insanlarımız hem de ülkemiz adına olumlu bir yıl olur.

    Yılbaşı dediğimiz olay aslında takvimin tekrarlanması olayıdır. Ülkemiz 25 Aralık 1925'ten beri Miladi takvimi kullanıyor. Bu takvim, aralık ayıyla son buluyor. Aralık ayından sonra ocak ayına geçilerek takvim tekrarlanıyor.  O yüzden takvimin yenilenmeye başlandığı 1 Ocak tarihine yılbaşı diyoruz. Neyse efendim zaten bunları mutlaka biliyorsunuz. Toplumumuzda yılbaşı hakkında doğru sanılan çok yanlış bilgi var. Bunlardan bazılarını yazmak istedik. Daha fazla lafı uzatmadan geçelim o doğru sanılan yanlışlara.Yılbaşı Noel midir?

     Çoğu insan yılbaşı ile hristiyanların noel bayramını karıştırıyor. Noel dediğimiz olay Hz. İsa'nın doğumunun kutlandığı bir olaydır. Aslında Hz.İsa'nın doğum günü belli değildir. Doğum günü belli olmasa da Hristiyanlar Hz. İsa'nın doğumunu her 25 Aralık günü  kutluyor. Yani göreceğiniz üzere yılbaşı ile noel bayramının bir alakası yok. Nitekim ikisinin tarihi bile farklı. Noel bayramı denilen olay 25 Aralık günüdür. Yılbaşı ise yılın son günü kutlanan bir olaydır. 

Yılbaşında Hindi Yemek Bir Hristiyan Adeti midir?

    Bununla ilgili blogta daha önceleri ayrıntılı bir yazı yazmıştık. Buraya tıklayarak o yazıya ulaşabilirsiniz. Yılbaşında hindi yemek sanıldığı gibi bir hristiyan adeti değil. Hatta dini hiçbir anlamı yok. Zamanında Amerika keşfedildiğinde orayı keşfedip yerleşen insanlar açlıkla karşılaşmış. Amerika yerlileri ise açlıkla karşılaşan bu insanlara yiyecek vermiş. Bu yüzden o açlıkla karşılaşan insanlar kendilerini açlıktan kurtaran yerlilere şükranlarını sunmak için Hindi yemeye ve onu ikram etmeye başlamış. Yani sanıldığının aksine yılbaşında hindi yemenin hiçbir dini sebebi yok.

Noel Baba Amerikalı veya Avrupalı yanılgısı.

     Bununla ilgili blogta daha önceleri yine bir yazı yazmıştık. Okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Noel Baba çoğumuzun bildiğinin aksine Avrupalı veya Amerikalı değil. Kendisinin asıl ismi Aziz Nicholas ve Türkiye topraklarında Akdeniz kıyısında yaşamıştır. Kendisi yardımsever bir adamdır. Çoğu insana yardım etmiştir ve bu yüzden sevilen birisidir. Efsanesi senelerce yaşamış ve günümüze ulaşmıştır.   


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

5 yorum:

 1. Hayrli saglikli mus mutlu yillar kardesim :)

  YanıtlaSil
 2. Doğru bilinen yanlışlar...Umarım insanlar okur ve yeni yıl kutlayanları yargılamaz...

  YanıtlaSil
 3. Her yıl tartışılan konulara açıklık getirmişsiniz.. Teşekkürler..
  Yeni yılınız kutlu olsun..

  YanıtlaSil
 4. mutlu senelere,hindi ile ilgili olarak hindi etinin en lezzeti ve yağlı olduğu dönem özellikle kış ayları olduğu için tüketilirmiş yeniyılla veya ocak ayı ile ilgili bir durum değil aslında

  YanıtlaSil
 5. Noel Baba’nın bu topraklardan olduğunu çoğu insanımız bilmez. Bilseler tepkileri ne olurdu acaba?

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!