14 Ocak 2018 Pazar

Dev Kertenkeleler Hala Var mı?

kertenkele-dev

   Megalanya günümüzde nesli tükendiği düşünülen dev bir sürüngen türüdür. Kendisini dev bir kertenkeleye benzetmek yanlış olmaz. 30.000 ile 40.000 yıl önce nesli tükendiği düşünülen bu hayvanların akrabası olarak günümüzde Komodo Ejderi yaşıyor. Neslinin tükendiği düşünülen bu hayvan ile ilgili günümüzde yaşayıp yaşamadığına dair çeşitli şüpheler var. Nitekim yaşanan bir olay Megalanyanın sanılanın aksine binlerce yıl önce neslinin tükenmediğine dair şüpheler uyandırmış durumda. Bu yazımızda bu olayı yazmak istedik.
30.000 Değil 300 Yıl Önce

    Takvimler 1979 yılını gösterdiğinde Avustralya tarım sahalarında işlerini yapan çiftçiler ilginç bir iddiada bulundular. İddialarına göre topraklarında dolaşan 15 fitlik bir dev kertenkele vardı. Tahmin edileceği üzere bu binlerce yıl önce neslinin tükendiği düşünülen Megalanya adlı hayvandı. Fakat çiftçilerin iddiaları bir türlü kanıtlanamadı. Aynı yıl içerisinde bu sefer de Frank Gordon adlı bir biyolog aracıyla saha çalışmasından dönerken Wattagan Dağları yakınlarında hareket eden büyük bir kertenkele gördüğünü iddia etti. Bu ikinci iddia sonrası Avustralya sahalarında araştırmalar yapılmaya başlandı. Yapılan çalışmalar sonucunda çok çarpıcı bilgilere ulaşıldı.

     Avustralya sahalarında yapılan araştırmalar sonucunda dev kertenkele iskeletlerine ulaşıldı. Bu iskeletler incelendiğinde Megalanya adlı hayvanın bilindiğinin aksine neslinin 30.000 yıl önce tükenmediği ortaya çıktı. Çünkü bulunan iskeletlerin 300 yıl öncesine ait olduğu ortaya çıktı. Yani Megalanya adlı hayvan 300 yıl önce Avustralya topraklarında varlığını devam ettirmiş. Bu da akıllara acaba hala Megalanya hayatta mı sorusunu getiriyor. Bu soruya yönelik olumlu cevap oluşturabilecek bir kanıt şimdiye kadar bulunamamış. Kim bilir belki de gerçekten Megalanya adlı hayvanın nesli hala tükenmemiştir.. 


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

6 yorum:

 1. Şu anda Avustralya'da olmadığıma şükredebiliyorum ancak. Küçüklerine dayanamazken dev kertenkeleleri hiç düşünemiyorum bile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz için teşekkür ederiz :)

   Sil
 2. Hiç o kadar büyük kertenkele olacağını düşünmemiştim.Evrim süreci işte...Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz için teşekkür ederiz :)

   Sil
 3. Bu tür yazılarınız çok güzel oluyor 👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz için teşekkür ederiz :)

   Sil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!