7 Ocak 2018 Pazar

Sanal Paraların Yükselişi Başladı mı?

para-sanal

    Evet evet bir ekonomi blogu değiliz. Fakat sanal dünya ile ilgili yazılar yazdığımızı biliyorsunuz. İşte buna güvenerek sanal para olayı hakkında yazmak istedik. Özellikle son birkaç yıldır iyice gündemde olan bu sanal paraların ucu nereye dayanacak? Bu sanal paralar bize gelecek hakkında ne söylüyor? İşte bunları kendi çapımızda cevaplamak istedik. Şimdiden uyaralım, dedik ya ekonomi blogu değiliz. Bu sanal paralar yükselir mi düşer mi? Almalı mı almamalı mı? Bu sorular bizi aşar. Bunlar için başka kaynaklara göz atmanızda yarar var.Sanal Para Derken?!

    Sanal para derken neyi kastediyoruz önce onu açıklayalım. Çünkü aslında oyunlarda kullandığınız oyun paralarına da sanal para deniliyor.  Bizim burada bahsettiğimiz gerçek hayata etki eden bir para cinsi. Mesela Bitcoin. Alıyorsunuz satıyorsunuz. Döviz almak gibi düşünün. Sanki bir ülkenin parasını alıyorsunuz ve o değerleniyor veya değer kaybediyor. Ona göre yatırımınız şekilleniyor. Ülke parası gibi düşünün dedik ama bu tür sanal paralar kripto paralar. Yani bir sahibi yok. Sistemdeki herkes bu paranın sahibi ve üreticisi. Burada sistemi anlatacak değiliz. Çünkü karmaşık bir yapısı var. Kafalarımız karışmasın. 

    Bu tür sanal paralar gerçek hayatta karşılık bulduğu için insanları cezbediyor. Özellikle insanlar artık sanal paraları ciddi bir yatırım aracı olarak görüyor. Bu da arz talep olayından ötürü sanal paraların değer kazanmasına sebep oluyor. Bitcoin parasını sık duymamız bu yüzden tesadüf değil. İnsanlar ona yöneliyor. Bu yüzden o değer kazanıyor ve ismini duyuruyor. Ama bu konuda farklı görüşler var. Çoğu ekonomist bu tür sanal paraları eninde sonunda patlayacak bir balona benzetiyor. Bazı ekonomistler ise daha ılımlı bakıyor. Neyse daha önce söylediğimiz gibi bizim derdimiz değer kazanacak mı kazanmayacak mı olayı değil. Daha çok bu paralar bize gelecek hakkında ne söylüyor kısmıyla ilgileniyoruz.
parra-sanal

Bilim Kurgu Dünyasına Adım Atmak

    Kulağa bilim kurgu gibi geliyor ama sanal paralar bize gelecekte kullanılacak cazip bir para olarak geliyor. Zaten günümüzde de paralarımızı çoğumuz sanal alemde muhafaza edip takip edebiliyoruz. İnternet bankacılığının ne boyutlara ulaştığını söylemeye gerek yok. Çoğumuz alışverişlerimizi artık paraya dokunmadan yapabiliyoruz. Bunu bir adım öteye neden taşımasın insanoğlu? Yani gelecekte gerçekte olmayan paralara sahip olup onunla alışverişler yapan insanları neden görmeyelim? Zaten daha önce de dediğimiz gibi kısmen günümüzde de görüyoruz aslında bunu. Bu tür sanal para gelişmeleri gelecekte sanal para birimlerinin daha yaygın hale geleceğinin işaretçisi olabilir. Fakat bu o kadar çabuk gerçekleşecek bir olay değil.

    Şu anda gündemde olan Bitcoin kripto bir para. Yani sahibi yok. Peki bu sahipsiz para biriminin piyasada serbestçe dolaşması kimleri rahatsız eder? Para birimleri dünyayı yöneten ülkeleri. İşte bu yüzden kripto paraların başarıya ulaşması konusunda şüphelerin olması normal. Devlet destekli sanal paraların gelecekte gelişim alanı bulma ihtimali daha olası gibi görünüyor. Nitekim günümüzde birkaç devlet kendi sanal parasını geliştirmeye başladı. 

    Özet olarak sanal paraların gelişimi bize gelecek dünyası hakkında yeni bilgiler veriyor olabilir. İyi takip etmekte fayda var.Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

8 yorum:

 1. Son yıllarda teknolojik değişim öyle hızlandı ki her gün bir şey duyuyoruz artık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz için teşekkür ederiz :)

   Sil
 2. Bakalım bizim Merkez Bankası sanal para işine ne diyecek? Bizim ülkenin sanal parasının ismi ne olurdu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merkez bankası şimdilik sıcak bakmıyor buna..Ama geçen gün twitterda Türk sanal parasına isim bulma gibi bir etiket vardı..Çok değişik öneriler görmüştüm..

   Sil
 3. Bitcoin'i çok sık duymaya başladım. Ama bence Türk insanı sağlamcıdır.. Önce bir güven uyandırması gerekiyor.. Şu sıralar bence işin reklam boyutu daha ön planda..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz için teşekkür ederiz :)

   Sil
 4. Tv de çıkan haberlerden sonra bitsin konusunu merak eder oldum. Hakkında okuduğum ilk yazı da bu oldu.
  Elimde bizzat görebileceğim maddesel kıymetlere güveniyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz için teşekkür ederiz :)

   Sil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!