21 Ocak 2018 Pazar

Şiir Uğruna Roma'yı Yaktı (mı) !

roma-neron

    Dünya tarihinde öyle hükümdarlar vardır ki birbirinden son derece ilginçtir. Bazıları bu ilginçliği yaptıkları işlerden dolayı sağlarken bazıları ise hal ve hareketlerinden dolayı ilginçtir. Bu yazımızda dünya tarihinin görmüş olduğu en ilginç hükümdarlardan birisinin neden olduğu söylenen hazin olayı yazmak istedik. Biz tarih blogu değiliz fakat ilginç olayları yazdığımızı biliyorsunuz. Sırf bu yüzden bu olayı blogumuzda yazmak istedik.
Sanatçı Hükümdar (!)

    Neron 14 yıl hüküm sürmeyi başarmış bir Roma imparatoruydu. Kendisi mevcut olduğu hanedanın son imparatoru olacaktı. Eski kaynaklar onun halkının gözünde popüler bir hükümdar olduğunu yazar. Neron Roma tarihi açısından gerçekten ilginç bir hükümdardır. Nitekim kendisini sanatçı olarak nitelemiştir. Güzel sanatlar, müzik ve spor ile ilgilenmiştir. Hatta kazanmamış olmasına rağmen olimpiyat oyunlarında birinci seçildiği yarış bile olmuştur. Eee hükümdar olmanın faydaları işte.

    Neron kendini her ne kadar sanatçı olarak nitelese de aslında çoğu kişi onun sanatçı ruhlu olmadığı noktasında ortak fikirlere sahiptir. Zamanındaki çoğu bilge insan Neron'u bu yüzden eleştirmiştir. Kendisinin sanat merakının imparatorluğa zarar verdiği noktasında görüşler vardır. Nitekim yaşandığı iddia edilen bir olay gerçekten Neron'un bu merakının imparatorluğa ne denli zarar verdiğini gözler önüne sermektedir. 

Roma Yanarken Lir Çaldı (mı)

roma-nerin2    Neron sanatın her alanına merak salmış bir hükümdardı. Bu alanlardan birisi de şiirdi. Denilir ki iyi bir şiir ateşin karşısında yazılır ve söylenir. Neron bu inanışa ayak uydurmakta gecikmedi. İddiaya göre bulunduğu Roma şehrinde ufak bir yangın çıkardı. Sırf karşısına geçip lir çalıp şiir okumak için. Başta yangın kontrol altındaydı sonra ise ipin ucu kaçtı. Tüm Roma alevlere teslim oldu. Yine iddiaya göre Roma alev alev yanarken Neron karşısında lir çalıp şiirler okuyormuş. Neron bu anlatılanlara göre çoğu kişinin canını ve malını alacak olan büyük Roma yangının sebebiydi. Fakat tüm bu anlatılanlar gerçek mi? Gerçekten Neron böyle bir şey yaptı mı? Yıllardır bildiğimiz Roma'yı Neron yaktı bilgisi ne kadar doğru?


    Evet Neron gerçekten ilginç bir hükümdardı. Sanatçı olmamasına rağmen sanatçı gibi davranıyordu. Fakat her şeye rağmen imparatorluğun en büyük şehrini yakacak kadar ahmak birisi değildi. Hele hele halkı ateşler içindeyken lir çalacak kadar kafayı yememişti. Tarihi belgelere bakıldığında söylendiğinin aksine Neron büyük Roma yangını çıktığında Roma'da bile değilmiş. Roma'dan uzakta yazlık evindeymiş. Olayı da orada öğrenmiş. Olayı öğrendikten sonra da hemen Roma'ya gidip yangını söndürme çalışmalarına başlamış.Yani sandığımızın aksine Roma'yı yakan Neron değil. Yıllarca günahını almışız. 


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

3 yorum:

 1. Tarihin böyle ihtilaflı konularına el atmanız çok güzel 👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz için teşekkür ederiz :)

   Sil
 2. Biraz olumsuz düşünüyorum ama olimpiyatı kazandıran zihniyet Neron'u şehir dışında da göstermiş olabilir.
  Roma'yi Neron yakmıştır demiyorum, diyemem zaten. Koca şehirde mutlaka dikkatsizce davranan biri olmustur...
  Atesin karşısına geçip lir eşliğinde şiir okumak kulağa güzel geliyor. :)

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!