18 Mart 2018 Pazar

Modern Taksicilik: UBER

uber-modern

    Son günlerde ismini daha sık duymaya başladık. Özellikle taksicilerin Uber denilen oluşuma nasıl karşı çıktıkları malum. En son bir görüntüde taksicinin Uber aracına saldırdığını görmüştük. Peki nedir Uber? Gerçekten taksiciliği bitirecek bir olay mıdır? Taksiciler karşı çıkmakta haklılar mı? Bu yazımızda bunlara değineceğiz.Uber Nedir?

    Aslında Uber modern bir taksicilik yöntemi denilebilir. ABD merkezli bir hizmettir kendisi. Telefonunuza indirdiğiniz bir uygulama sayesinde bundan yararlanıyorsunuz. Taksiye ihtiyaç duyduğunuzda Uber uygulamasından size en yakın sürücü eşleştiriliyor. Böylece kısa sürede araç bulmuş oluyorsunuz. İyi de bunu zaten normal taksiler de yapmıyor mu? El sallarım taksi gelir Uber'in buradaki avantajı nedir derseniz size bazı teknolojik imkanlarından bahsedebiliriz. Mesela Uber aracında kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz. Ayrıca sabit bir ödeme sistemleri var. Yani yolu uzatıp da sizden daha fazla para alma gibi durumları yok. Uber aracını çağırırken gideceğiniz konumu uygulamaya girip ücret ödemesini önceden yapabilmek bunu sağlıyor. Uber kullananların çoğunun bu hizmetten memnun olduğunu da eklemeden geçmeyelim. 

Taksiciler Neden Tepki Gösteriyor?

     Uber taşımacılık avantajlı gibi görünse de taksiciler bu sisteme bildiğiniz üzere sert bir şekilde karşı çıkıyor. Bunun en büyük sebebi taksicilerin büyük masraflarla bu işe girişmelerine nazaran Uber sürücülerinin daha az masrafla bu iş içerisinde bulunmalarıdır. Nitekim taksi plakaları özellikle büyük şehirlerde inanılmaz şekilde pahalı. Taksici plakasına bu kadar para harcamışken Uber sürücüsünün böyle bir sıkıntısı yok. Taksiciler bu yüzden bir nebze Uber işine korsan taksicilik gözüyle bakıyorlar. 

uber-taksi
     Bunun dışında taksiciler Uber sürücülerini vergi kaçırmakla suçluyorlar. Fakat şöyle bir durum var ne yazık ki çoğu taksici de devletten bir şekilde vergi kaçırıyor. Mesela taksiye bindiğinizde kaçı size fiş veriyor? İlla istemek mi lazım? Bu konuda iki tarafa da haklı demek zor. Yine de Uber tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa sistem vergi ödüyor devlete. Yani söylendiği gibi ortada vergi kaçırma durumu yok gibi.

Taksiciler Karşı Çıkmakta Haklı mı?

    Taksicilerin bazı itirazları gerçekten haklı. Fakat bu itirazlarını gösterme biçimleri çok yanlış. Uber araçlarına saldırarak bu soruna çözüm bulamazlar. Aksine imajlarını daha da beter bitirirler ve insanların Uber araçlarına yönelmesine sebep olurlar. Bize göre taksicilerin Uber ile rekabet edebilmek için hamleler yapması gerekiyor. Mesela teknolojiyi aynı Uber gibi kullanabilmeliler. Nitekim devir teknoloji devri. Sanal dünyanın gerçek hayatımızla iç içe geçtiğini görmezden gelmek elbette bazı meslekleri bitirecektir. İşte bunu göz önüne alarak taksicilerin bir şekilde duruma ayak uydurmaları şart. 


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

11 yorum:

 1. İstanbul da yaşamasam da İstanbula her geldiğimde taksici rezaleti yaşıyorum. Taksiler çok pis yenikapı nişantaşı bile neredeyse onlar için kısa mesafe ve F1 yarışı gibi araç kullanıyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki taksilerin geneli dediğiniz durumda. Aralarında iyileri de var ama onlara rast gelmek zor..

   Sil
 2. Bugünkü Hürriyet'de Uber'le ilgili detaylı bilgiler okudum. Sizin yazınız da bu yüzden dikkatimi çekti. Daha geçen gün taksiye bindim ve bindiğime de pişman oldum. Havasız ortam, kirli koltuklar, işini lütfen yapan bir şoför. İçim darlandı. Şahsen Uber deneyimim olmadı ama bir yakınım kullanıyor ve çok memnun. Ancak, vergi ödemeden ve izinsiz çalışması doğru değil kanımca. Yazınızın sonunda sizin de dediğiniz gibi teknoloji herkes için taksici esnafı da bundan yararlansın. Bağırarak işlerin hallolmayacağını artık öğrensinler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vergi konusunda haklısınız..Taksiciliğin daha güvenilir ve teknoloji ile iç içe olması şart..

   Sil
 3. Teknolojiden faydalarından yararlanmak lazım. Vergi konusunda ise taksiciler olsun, başka yerler olsun yeterli seviyede değiliz :(

  YanıtlaSil
 4. Ben taksi söförlerini haklı bulmuyorum. :) Müşteriyi vergi veya bunun gibi şeyler ilgilendirmiyor. Memnuniyet önemli ve bu şu andaki düzende pek mümkün değil. Ya fazla para alıyorlar. Ya gereksiz yere dolaştırıyorlar. Taksileri pis veya eski oluyor. Neden daha iyi imkanlar sunan bir uygulama varken onu kullanmasın ki insanlar :)) Eyer şikayetçilerse kendilerini en az onlar kadar geliştirsinler. Şimdi biz hepimiz öyle değiliz ki falan diyorlar. O zaman aralarındaki çürükleri çıkartırlarsa tercih edilirler :))

  YanıtlaSil
 5. Bence taksiciler haksız. Yeterli taksi yok bir kere. Özellikle İstanbul'da yağmurda müşteri almazlar. İstanbul'da 10 yıl yaşadım ve işim nedeniyle taksiyi sık kullanırdık. Rezillikti. Ki o zamandan bu zamana kim bilir durum ne kadar kötülemiştir.

  YanıtlaSil
 6. İyide bu bakkalin yanina market acilmasi gibi bir sey. Uzatmanin alemi ne. Herkes kendi rizkini kazanir bence :)

  YanıtlaSil
 7. Taksi plakası bilmem kaç bin lira vergiler de öyle tabii kaba kuvvet uygulamaları hiç hoş değil fakat taksicilerin sırtlarından yükü almaları şart insanlar ekmek parası için ne uğursuz insanlarla uğraşıyor çok zor işleri çok

  YanıtlaSil
 8. Çoğunluk uber diyor galiba.

  YanıtlaSil
 9. Uber hizmetlerinden hiç yararlanmadım. Taksiciden fiş istemek gerekliydi değil mi? Hiç mi hiç aklıma gelmiyor böyle bir şeyi talep etmek. Bir şirkette çalışsaydım, ya da masraflarımı belgelemem gerekseydi isterdim herhalde.
  Bu saldırı olayı okul servislerinin kavgasına benzemiş sanki. Olmaması en güzeli...

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!