a

Tek Bir İnsanın Yaptığı Kale : Mercan Kalesi

kalesi-mercan

    Kaleler çok korunaklı müthiş yerlerdir. Eski dönemlerde devletlerin içlerinde korunmasını sağlayan bu yapılar zamanla önemini yitirmiştir. Şimdilerde fonksiyonlarını başka yapılar sürdürse de bazı kaleler var ki hala çekiciliğini koruyor. İşte bu kalelerden belki de en gizemlisi olan Mercan Kalesini yazacağız bu yazımızda. Çünkü bu kale tek bir insan tarafından inşa edilmiş. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz. O halde anlatmaya devam edelim.

Aşk Acısından Kale İnşaatına

    Edward Leedskalnin 20. yüzyılın başlarında 16 yaşında bir kıza aşık olmuştu. Zamanla kız ile nişanlanan Edward, çok geçmeden de evlenme teklifini yapmıştı. Kız, Edward'ın teklifini kabul etse de düğünden bir gece önce onu terk etmişti. Edward bunun üzerine aşk acısıyla Amerika'ya taşınmış ve çok geçmeden de Tüberküloz hastalığına yakalandığını öğrenmişti. Ancak bu hastalığı kendi deyişiyle mıktanıslı bir tedavi yöntemiyle yenmeyi başarmıştı. Hastalığı yendikten sonra da Florida'da tek başına bir kale inşa etmeye başlamıştı. 
leen-edwarddd

    Edward tek başına gizlilik içinde çalışıyordu. Kimsenin kaleye yaklaşmasına izin vermiyordu. Birkaç genç onun çalışmalarına tanık olduğunu iddia edip mercan bloklarının havada süzüldüğünü söylese de bu hiçbir zaman kanıtlanamadı. Edward ömrünün sonuna kadar kalede çalışmaya devam etti. Kaleyi bir miktar tamamladıktan sonra para karşılığı ziyarete açtı. İnsanlar orayı ziyaret ettiklerinde şaşırıyorlardı. Çünkü o kadar ağır mercan bloklarının nasıl taşındığını bir türlü anlayamıyorlardı. Tek bir kişi bunu nasıl yapabilirdi ki?

Piramitlerin Sırrıyla Aynı mı?

    Mercan kalesinin tek bir insan tarafından inşa edilmiş olması teorileri de beraberinde getirdi. Bazıları Edward'ın Mısır piramitlerinin yapılış sırrını çözdüğünü ve kaleyi bu şekilde inşa ettiğini iddia etmişti. Nitekim bazı iddialara göre Edward'ın da bu yönde söylemleri vardı. Fakat sırrını söylemeye hiç niyetli değildi. Kendisiyle birlikte sırrın mezara gömüleceğini dile getirmişti. Öyle de olmuştu. Bu gizemli kalenin nasıl da tek bir insan tarafından yapılabildiği bir türlü anlaşılamadı.  


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

Sonraki Yazı
Önceki Yazı
Sonraki Yazı »

7 yorum

Anında yorum
25 Mart 2018 23:06 Sil

Bir yaşıma daha girdim!

Cevapla
avatar
28 Mart 2018 19:56 Sil

Çok ilginçmiş. Sayende birşey öğrenmiş oldum. Nasıl yapmış acaba!!

Cevapla
avatar
29 Mart 2018 23:17 Sil

Çok enteresan. Kaleyi yapma hikayesi de yapım aşaması da çok ilgi çekici..

Cevapla
avatar
Ahsen Simsek
YAZAR
29 Mayıs 2018 14:13 Sil

Aşk acısı bizlerden götürüyor adam üretmiş valla helal olsun :)))

Cevapla
avatar
4 Temmuz 2018 19:29 Sil

Çok ilginç gerçekten de. Sırlı bir olay. Çok merak ettim acaba nasıl başarmış olabilir. Belki de sırrı çözmüştür...

Cevapla
avatar
7 Temmuz 2018 17:33 Sil

Nice post. 🙂
Following you! Follow back?

www.minnieart.blogspot.com

Cevapla
avatar

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız! Kod DönüşümKod Dönüşüm EmolojiEmoloji