24 Ağustos 2018 Cuma

Ceket ve Giysi Dolaplarımız Akıllanıyor

ceket-akıllı

    Teknoloji hızla gelişmeye devam ederken günlük hayatımızda kullandığımız çok sayıda eşya bu gelişime adapte edilmeye çalışılıyor. Cep telefonlarımız, kol saatlerimiz, bilgisayarlarımız hatta beyaz eşyalarımız dahi artık gelişime ayak uydurarak akıllı hale geldiler. Tabii bu ilerleyişin bunlarla sınırlı kalmayacağını biliyorduk. Son olarak artık ceketlerimiz ve giysi dolaplarımız da akıllanmaya başladı. Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz işte.Bu Ceket Başka Ceket

    Levi's ve Google geçtiğimiz aylarda teknoloji meraklılarını heyecanlandıran bir ceketi tanıttılar. Tahmin edeceğiniz üzere bu ceket akıllı bir ceketti. Peki ne özellikleri vardı bu ceketin? Ceket telefonlarınızla uyumlu çalışacak bir sisteme sahip. Telefonunuza indirdiğiniz cekete özel bir uygulama sayesinde ceket üzerinden birçok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Mesela yolda giderken müzik dinliyorsunuz. Bir anda dinlediğiniz müziği değiştirmek istediniz. Tek yapmanız gereken ceketin koluna dokunmak. Bunun dışında aynı işlemi yaparken gelen aramalara cevap verebiliyorsunuz hatta haritadan yol tarifi bile alabiliyorsunuz.


Giysilerinize Bakan Giysi Dolabı

    Akıllı ceket olur da akıllı giysi dolabı olmaz mı? Evet olur. LG tarafından geliştirilen LG Styler adlı elektrikli giysi dolabının marifetleri saymakla bitmez. Bir kere dolabı telefonunuzdan veya üzerindeki ekrandan kontrol edebiliyorsunuz. Dolabın içerisine ne yerleştirdiyseniz ona göre özel ayarlar yapabiliyorsunuz. Yaptığınız ayarlar sayesinde dolaptaki giysileri zararlı bakterilerden ve kötü kokulardan koruyabiliyorsunuz. Şimdilik sadece altı parça giysi alabilmesi bir dezavantaj olsa da ileride gelişeceği aşikar. 
Teknoloji sen nelere kadirsin.

Not: Bu yazı TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinin Şubat/2018 sayısında Gürkan Caner Birer tarafından kaleme alınan "Akıllı Ceket" ve "Akıllı Giysi Dolabı" yazılarından esinlenerek yazılmıştır.


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!