22 Ağustos 2018 Çarşamba

Şeytanın Oyunu : Momo

oyun-momo

    Çok değil kısa bir süre önce Mavi Balina adlı bir oyun gündemi epeyce meşgul etmişti. Bu oyun tehlikeli bir içeriğe sahipti ve ne yazık ki oynayanları ölüme kadar sürüklüyordu. Şu günlerde ise aynı tarzda başka bir oyun tehlike saçmaya başladı. Bu yazımızda bu tehlikeli oyun nedir ne değildir bildiğimiz kadarıyla anlatmaya çalışacağız.Nerede Ortaya Çıktı?

    Öncelikle bu tehlikeli oyunun isminin Momo olduğunu söyleyelim. Oyunun nereden çıktığı veya kimler tarafından üretildiği bilinmiyor. Aslında buna tam bir oyun da diyemeyiz. Çünkü daha çok Whatsapp üzerinden iletişime geçilen hayali bir karakter gibi duruyor. Çıkış ülkesi tam net bilinmese de Meksika, İspanya, Japonya veya Kolombiya üzerinden yayıldığı düşünülüyor. Momo ile özdeşleştirilen yukarıda gördüğünüz ürkütücü fotoğraf ise aslında Japonya'da bir sergiden alınmış. Teoriye göre bu sergiye katılan birisi Momo karakterinin yaratıcısı olabilir. 

Oyun Nasıl Yayılıyor ve Nasıl Oynanıyor?

momo-wp    Oyun Whatsapp üzerinden yayılıyor. Momo adlı karakter bir şekilde kullanıcıya oradan mesaj atıyor. Oyuna katılım Momo'nun gönderdiği linkten sağlanıyor. Oyunun içerisinde Momo ilesohbet ediliyor onun verdiği talimatlara uyulması isteniyor. Elbette bu talimatların tehlikeli olduğunu söylemeye gerek bile yok. Oyuna giriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerinizin çalınma ihtimali yüksek. Bu yüzden oyun içerisinde Momo üzerinden tehdit, taciz gibi durumlar yaşanabiliyor. Bu yüzden oyuncu bir süre sonra özellikle psikolojik olarak zarar görmeye başlıyor.


Oyuna Karşı Önlemler Artırıyor

    Momo adlı bu tehlikeli oyun şu anda bazı ülkelerde engellenmeye çalışılıyor. Çoğu ülkede özellikle ailelere yönelik uyarılar yapılıyor. Çocukların bu tür bir oyunu oynaması çok ama çok tehlikeli. Türkiye'de de medyada bu oyuna yönelik uyarılar barındıran haberler yapıldı. Biz de buradan tekrar uyaralım. Bu tür oyunlara karşı çok ama çok dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Özellikle aileler çocuklarını bu tür oyunlardan uzak tutmalı. 


Yazımızı Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

8 yorum:

 1. Kulağıma çalınmıştı ama hiç görmemiştim ürkünçmüş cidden. Momo da sevdiğim bir kitap adıydı olmadı şimdi böyle :)

  YanıtlaSil
 2. İnsanoğlu olarak nelerin peşindeyiz böyle ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nedense hep kötülüğün peşindeyiz :/

   Sil
 3. Bir anne söylüyorum lütfen çocuğunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sonradan ah vah etmektense baştan önlem almak her zaman iyidir.

  YanıtlaSil
 4. Bu resme bakıp da çocuklar nasıl ilgi duyuyor bu oyunlara hayret. Ben çocukken böyle şeyler görünce rüyalarıma giriyordu. Artık korku ve endişe duygularını da mı kaybettik, bir çok duygumuz gibi.

  YanıtlaSil

LÜTFEN!

Kötü amaçlı ve Argo yorumlardan kaçınınız!